| Danyella11Stf a întrebat:

Hey! Sunt o foarte buna pictorita si de curand am o noua profesoara de desen...Si vrea sa avem cele mai bune acoarele dar eu am folosit numai Tempera iar acum se trezeste si imi spune ca nusunt bune...Ce acoarele mai ieftine si bune imi recomandati?

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Incearca sa accepti un sfat, nu o lua in nume de rau ceea ce a zis profesoara ta. Oi fi tu o buna picturita, dar numai din critici poti deveni si mai si. Nu conteaza culorile pe care le folosesti, cel mai mult este cum stii sa pui in pagina si sa te joci cu culorile.

Sunt artist plastic profesionist si am renuntat de mult sa mai folosesc tempera, sunt si altele mult mai bune, precum acuarele la tub de la Louvre le gasesti in jur de 40 lei, desi sunt ffffff bune.
Ori acuarele de la Pelikan fie la pastile ori la sticlute. Cele la sticlute le poti gasi si mate, semi-mate si cu luciu (sper ca cele la sticluta semi-matte si luciu sa se gaseasca si in Romania. Eu le-am cumparat de la Praktiker din Grecia)
Ceea ce folosesc cel mai desc sunt acrilicele, timpul de uscare este mai rapid decat cel al temperei/acuarelei, cu toate ca se poate cu ele pe orice suprafata, nu numai pe hartie! Ca acrilice bune sunt Maimeri, Louvre, preturile difera de gramajul acestora.

Bafta si la cat mai multa creatie!

| KoreanGirl a răspuns:

Îmi place foarte mult să pictez şi chiar am participat la câteva concursuri peste graniţele ţărişoarei nostre. Ca şi acoarele eu folosesc Acuarele Daco dacă ai auzit de ele. Însă trebuie să fi foarte atentă cu ele dacă alegi să le foloseşti. Mă refer aici la concentraţia de apă pe care o foloseşti. Dacă nu diluezi destul de bine culoarea în apă e posibil ca după uscare să îţi crape [cazul nefericitei de mine]. Însă îmi plac mai mult decât cele Tempera. Au nişte culori mult mai vii, nu şterse şi triste [părerea mea] ca cele pe care le utilizam şi eu în trecut.
În rest mai folosesc culori de ulei, dar numai când pictez pe pânză. Nu ţi le recomand pe coală de hârtie.
Şi mă rog frumos, profesoara asta a ta ce acoarele utilizează? Mie mi se par unele din cele mai bune cele Tempera!

Sper că te-am ajutat!
happy