| aℓèè a întrebat:

Ce carti trebuie citite pentru clasa a 9-a? mai ales la filologie. Multumesc! Dau funditahappy

Răspuns Câştigător
| MariaChrii a răspuns:

Orice carte ce are un autor roman dar mai ales eliade(Maitreiy preda, creanga, caragiale, cv poezii de eminescu,
si apoi treci la universala:orice iti place la universala oricum prf iti va recomanda carti big grin dar citeste autorii romani intai funda?

4 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

Amintiri din copilarie-Ion Creanga
Povestea fara sfarsit-M. Ende
Gargantua si Pantagruel-P.Rabelais
Exuvii-Simona Popescu
Viata ca o prada-Marin Preda
Romanul adolescentului miop-Mircea Eliade
Mara-Ioan Slavici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Intră pe http://lecturirecenzate.ro/ În josul paginii ai o listă cu lecturile recomandate. Multe sunt povestite chiar acolo, pe blog.

| clmadalina a răspuns:

Apus de soare -barbu stefanescu delavrancea

| clmadalina a răspuns:

Ciocoii vechi şi noi
Mara
Toate pânzele sus