| Al3xBest a întrebat:

Ce carti trebuie citite in clasa a 9-a la profilul filologie?
Funda mare si vot!

Răspuns Câştigător
| AlinaMarianaIipc a răspuns:

Nu e Adevarat uite ce trebuie citit :

Il Caragiale : La Hanul lui Manjoala, Triumful talentului, bacalaoreat.
G Calinescu: Enigma Otiliei, Cartea nuntii.
Mircea Cartarescu: Travestii.
Mireca eliade: Romanul adolescentului miop, Maitrey, La tiganci.
Mihai Eminescu: Sarmanul Dionis, Cezara.
Camil Petrescu: Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi.
Simona Popescu: Juventus, Exuvii.
Marin Preda: Viata ca o parada.
Wiliam Shakespeare: Romeo si Julieta.
Ioan Slavici: Mara.
Ionel Teodoreanu: La Medeleni( Hotarul nestatornic, Drumuri, Intre vanturi)

Ciudat ca nu sti ce trebuie sa citesti! SUCCES SI PUNE-TE PE CITIT!

2 răspunsuri:
| LukWhuzTalkin a răspuns:

Eu le-am avut pe astea
Mircea Horia Simionescu-Erasmo sau a doua fotografie cu oameni mici
I-LE Caragiale-La hanul lui Manjoala
Ovidiu S.Crohmaniceanu-Roadele unei diplomatii chibzuite
I. Budai-Deleanu-Tiganiada
Michel Ende-Povestea fara sfarsit
I.Creanga-Amintiri din copilarie(nu mai stiu exact ce volum)
M. Eliade-Romanul adolescentului miop
I-le Caragiale-O noapte furtunoasa
M.Nedelciu-Nora sau Balada zanei de la Balea-Lac
I.Slavici-Mara+plus ceva poezii de a le lui Eminescu si Arghezi.

| unknown_9951 a răspuns:

Ion Barbu – Dupa melci – vol. Dupa melci
Ioan Slavici – Mara
Lucian Blaga – Hronicul si cantecul varstelor
I.L. Caragiale – Repaos duminical, Tren de placere, Boborul, Bacalaureat – vol. Momente si schite

Nicolae Filimon – Ciocoii vechi si noi
Ion Ghica – Baltaretu, Nicu Balcescu – Opere vol. I Scrisori catre Vasile Alecsandri
Vasile Alecsandri – Balta alba – vol. Balta alba si alte scrieri in proza
pe astea le-am avut eu intr-a 9a...dar se mai poate schimba putin de la o scoala la alta.