| anonim_4396 a întrebat:

Il puteti considera pe Blaga cel mai mare poet roman? Eu da. Voi ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Blaga este unic. Este un mare poet dar nu este cel mai mare. Cel mai mare poet nu exista.

| morningstar a răspuns:

Cu siguranta ca este un mare poet, dar mie cel mai mult imi place:
1. Eminescu ( cu toate creatiile sale literare )
2. Alexandru Macedonski ( cel mai mult imi place 'Noapte de decemvrie')
3. Leonid Dimov ( 'Baia sau o eternitate iterativa')
Citesc cu placere si creatiile altor poeti, dar cel mai mult imi plac acestea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa-l consideri dar asta nu inseamna ca si este desi "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii" dupa parerea mea e cea mai buna poezie scrisa vreodata in limba romana.

| Cata91 a răspuns:

Dupa mine, conteaza mult perioada in care a scris. Totusi, cel mai mare poet roman ramane Eminescu. Blaga a adus un plus liricii romanesti prin conceptia sa psihologica asupra lumii.

| Rickandlao a răspuns:

Eu nu.Il consider pe Mihai Eminescu cel mai mare poet roman prin zecile/sutele de poezii scrise, care sunt atat de adevarate...de-abia cand vei fi indragostit vei vedea cat de special a fost Mihai Eminescu,