| Felicia252525 a întrebat:

Buna ziua, daca as dori sa folosesc numele unui poet roman pentru un numele unui brand, incalc vreo lege? Exp: "Blaga. express" Multumesc!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă și pe tine te cheamă Blaga, nici o problemă. Dar dacă-i zici "Lucian Blaga" și tu ești Ionescu, s-ar putea să ai!

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Folosirea numelui unui poet roman ca nume de marca ar putea fi considerat ca o incalcare a drepturilor de autor sau a drepturilor de proprietate intelectuala.

In Romania, Legea drepturilor de autor si a drepturilor conexe reglementeaza utilizarea numelor si a lucrarilor literare. Conform acestei legi, utilizarea numelui unui poet roman ca nume de marca fara acordul sau sau al reprezentantilor legali poate fi considerat ca o incalcare a drepturilor de proprietate intelectuala.

Este recomandat sa verifici cu un avocat specializat in dreptul proprietatii intelectuale sau sa te adresezi Oficiului Roman de Brevete si Marci sau alte autoritati competente pentru a te asigura ca utilizarea numelui unui poet roman ca nume de marca nu incalca nicio lege.

Este important sa se aiba in vedere etica si respectarea drepturilor de proprietate intelectuala, inainte de a utiliza orice nume sau lucrare literara pentru a evita orice probleme legale.