| Booster97 a întrebat:

Imi dati si mie niste nume de carti si romane S.F. va rog?! Pot fi si vechi(gen Jules Verne), dar as vrea niste S.F. mai modernhappy Mersi

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Iti recomand cei mai consacrati scriitori ai genului: Philip K. Dick, Isaac Asimov, Stanislaw Lem, A.E. Van Vogt. Intreaga serie Fundatia a lui Asimov e geniala si merita citita in intregima. De asemenea trilogia ''Non A'' si anume ''Lumea Non A'', ''Jucatorii Non A'', ''Finalul Non A'' a lui Van Vogt merita citita. Tot din Van Vogt iti recomand si ''Odiseea navei Space Beagle''. ''Solaris'' a lui Stanislaw Lem trebuie de asemenea citita, cat despre Philip K. Dick...greu de ales, eu unul am parcurs cam toata bibliografia sa, considerandu-l cel mai mare din toate timpurilor. ''Viseaza Androizii oi electrice?'', ''Ubik'', ''Omul din castelul inalt'', '' Substanta M'', ''Raport Minoritar'' sau ''Amintiri garantate'' sunt doar cateva dintre volumele ce merita citite. Din Jules Verne iti recomand '' Incredibilele aventuri ale unui chinez'' si ''De la Pamant la luna'', prima fiind scrisa intr-un stil extrem de diferit fata de ceea ce a insemnat in general Verne si sunt convins ca iti va placea. Nu e insa tocmai SF, mai degraba aventuri-fantasy. Odiseea Spatiala 2001 a lui Arthur Clarke e de asemenea un clasic si trebuie parcursa. Felicitari pentru faptul ca iti rupi din timp pentru a citi, in ziua de azi tinde sa devina o raritate si desigur spor la lecturat!

5 răspunsuri:
| mizantropuldinmine a răspuns:

Horia Arama(planeta celor doi sori)

| Alexa843 a răspuns:

Fundadia -Isaac Asimov
Scara lui Schild - Greg Egan
Odiseea spatiala 2001-Arthur C. Clarke
Furnica electrica – Philip K. Dick
Jocurile Foamei – Suzanne Collins(cartea dupa care s-a facut si filmul)

| Booster97 explică (pentru Alexa843):

Mersi mult happy Scuze ca nu ti-am dat fundita, dar mersi mult.

| Alexa843 a răspuns (pentru Booster97):

Cpl happy