| x0x0o a întrebat:

sa trec la subiect...deci,am o problema cu invatarea unei limbi straine. efectiv,oricat ma chinui,(am luat carti peste carti cu titlul "invata engleza fara profesor",traduc melodii, incerc sa fiu atenta si la filme)nu reusesc sa retin mare lucru. azi invat ceva maine uit. mai, nu sunt un om chiar atat de prost... am avut peste 9 la BAC profil mate-info,fac o facultate cu profil real la buget, dar nu sunt capabila sa invat o limba straina. aveti cateva sfaturi practice care sa ma ajute in incercarea mea de a invata o limba straina? ma simt un om foarte prost tocmai pentru ca majoritatea celor din jurul meu vorbesc fluent cel putin o limba straina

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie in primul rand de un dictionar de engleza, asta o sa fie biblia ta.
Trebuie sa intelegi cum se pronunta cuvintele, dar la fel de important, sa intelegi sensul cuvintelor. Poti urmari emisiuni, filme si orice lucru care iti place, dar in engleza, cu subtitrare in romana prima data, apoi in engleza. E important sa auzi oamenii si sa extragi sensul din ceea ce spun, chiar daca nu intelegi tot la inceput. Te uiti la 10 minute de film, pui pauza, vezi ce ai inteles pana acolo, ce vrea sa spuna.
O mare, mare greseala pe care o fac cei care vor sa invete o limba straina este sa sari peste cuvintele pe care nu le intelegi. Adica, tu te uiti la cineva, intelegi cam ce a spus, ce vrea, dar faci abstractie de cuvintele pe care nu le intelegi, le ignori. Ca sa inveti o limba trebuie sa stii toate cuvintele folosite intr-o propozitie.
Alta greseala imensa este sa folosesti teste grila ca metoda de evaluare. Testele grila sunt cea mai mare prostie si nu vei invata niciodata bazandu-te pe exercitiile ce implica teste grila, pentru ca ele impun doar recunosteri ale unor cuvinte intr-o propozitie pe care nu trebuie sa o intelegi prea bine.
Trebuie sa traduci! Asta e baza, asta e cea mai importanta parte a procesului de invatare. Fa-ti un caiet pentru traducere. E foarte important sa traduci atat texte din engleza in romana, cat si invers! Asta inseamna sa cunsoti cu adevarat o limba. O sa iti fie mai greu la inceput din romana in engleza, dar merita efortul.
Propune-ti sa citesti si sa traduci in scris ceva ce te intereseaza, o carte, un articol, o stire, orice, dar sa-l intelegi la perfectie, sa nu existe nicio lacuna, iar toate cuvintele noi cu care te intalnesti le notezi intr-un caiet separat fata de cel pentru traduceri. Fa asta zilnic, macar doua, trei pagini sa traduci.
Extrem, extrem de important este sa poti sustine o discutie in scris.
Multi se descurca sa traduca un text, dar au probleme in a scrie ei ceva. Incepe cu texte argumentative, ca la romana. Joaca-te cu cerintele- fa-ti singur cerinte si intrebari la care tot tu sa raspunzi, incearca sa te pui in situatii mai dificile, tocmai pentru a te imbunatati.

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bun răspuns
Unii fac exerciții cu grile, și tot felul de prosti lăsând în urmă tot vocabularul de cuvinte apoi îl ia pe nu mă descurc în brațe când vine vorba de o conversație mai fluentă.
Păi cum să te descurci dacă analizezi toată ziua substantive, adjective, construcții și alte prostii când trebuie să ști clar să ceri o îndrumare pe o anumită stradă, să dai o informație despre tine, să cumperi ceva, să descrii obiectele din casă apoi să treci la următorul nivel.
Eu îmi aduc aminte când am fost la început că habar nu aveam de gramatică îmi cumpărasem doar un dicționar învățând cum mă cheamă, descrierea casei, unde locuiesc, cum se zice în engleză îmi place muzica, pizza etc.
Abia mai târziu, intrând tot mai mult în vocabular am început să îmi dau seama și de gramatică treptat.

Cuvintele din engleză nu trebuiesc învățate pe fiecare zi ci cu intervale de pauză de 2-3 zile pentru o memorare mai bună și eficientă.
Nu, cum zic alți înveți cuvinte pe fiecare zi iar apoi ești confuz

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pur si simplu nu ai talent spre domeniul asta ci spre ce tine de profilul real.
Poti incerca sa faci pregatire daca chiar vrei sa inveti, desi nu vad rostul, un basic sa stii si e suficient.

| PainTech a răspuns:

Te straduiesti prea tare cu IDEEA ca nu poti ( si crezi ca este obligatoriu ) invata o limba straina. Pun pariu ca atunci cand incerci sa inveti nu esti atent la Limba Engleza, ci te gandesti la faptul ca nu poti invata limba straina. Am dreptate?

Stresul pentru ca (nu crezi) ca poti invata o limba straina este chiar motivul pentru care nu poti invata limba straina. Toata chestia ar trebui tratata cu putina nepasare...

| Lostlyric a răspuns:

Sau, poti face cum am facut eu: invata cuvinte prin metodele tale si, de fiecare data cand ai ocazia sa faci conversatie in limba respectiva, fa-o. Chiar daca te simti incapabil sau anxios. Vorbeste limba. Cand o vei folosi cu adevarat, abia atunci iti poti da seama cat de pregatit esti. Dupa ani in care am invatat engleza cu sarg, eram sigura ca nu stiu o iota. Abia cand am fost nevoita sa o folosesc in conversatii zilnic, am realizat ca stiu engleza la un nivel mult sub ce imi imaginam.

| x0x0o explică:

Va multumesc frumos pentru sfaturi si implicare!

| lmaoisme a răspuns:

Hei, eu am invatat engleza la perfectie in 3 ani, fara ajutor, doar uitandu-ma la videoclipuri de beauty in engleza. Te stresezi prea mult cu faptul ca trebuie sa inveti imediat limba pe care ti-o doresti. Nu te mai gandi ca trebuie sa o inveti incontinuu, cred ca de-asta nici nu prea o tii minte. Te poti uita la ceva ce iti place in limba respectiva, in acelasi timp sa si iti placa. Dac tu o sa fi try-hard incontinuu, nu o sa intelegi. Distreaza-te invatand limba aceea, nu trebuie sa te stresezi foarte mult. Eu am inceput sa ma uit la videoclipuri de beauty in engleza pentru ca prin Romania nu se prea practica lucrul asta. Int-un fel a fost putin mai usor pentru mine pentru ca in acele videoclipuri aratau produsul in timp ce spuneau despre ce era vorba. Acum am 14 ani si stiu engleza la perfectie, crede-ma, dupa ce gusti putin din imba pe care vrei sa o inveti, nu o sa o mai lasi, asta bineinteles daca o faci cu placere. Daca vezi ca pur si simplu nu pricepi, nu te mai stresa, nu trebuie sa te simti prost doar pentru ca ceilalti stiu o limba straina, iar tu nu. Esti speciala in felul tau happy