| minniemouse1312 a întrebat:

Imi puteti explica " sa nu se voaleze imaginil "?
Ce inseamna.

FUNDA

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Chestia cu voalatul imaginii se aplica atunci cand se folosea un aparat de fotografiat cu film.
Daca atunci cand scoteai filmul din aparat ca sa-l developezi, faceai asta la lumina, imaginile de pe film apareau albicioase, ca in ceata, sau, pur si simplu nu se mai vedeau deloc.
Asta era motivul pentru care filmul era intai rulat in caseta lui si abia apoi se scotea caseta din aparat. Sau, se scotea filmul in camera obscura, la lumina unei lampi rosii.

6 răspunsuri:
| TURCUL0001 a răspuns:

VOALARE - ascundere, împăienjenire, (FOTO) înnegrire, estomparea vocii, daca te referi strict la filmul din vechile aparate foto, prin voalare si intelegea expunerea filmului la lumina(din greseala) inainte sa fi fost developat (un fel de "Voalare" controlata cu lumina rosie) fapt ce ducea la pierderea pozelor prin inegrirea iremediabila a filmului. Have fun!

| DigiMind a răspuns:

Nu-ti pot explica, ma depaseste.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru DigiMind):

Mai citeste regulamentul "campionului zilei": raspunsurile inutile nu se iau in considerare.

| DigiMind a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Nu vreau, na! Varu' Gugal zice ca n-am voie, ca daca o fac ma bate tare (adica rau) in scafarlie. M-a mai ostracizat, dar mi-e greu sa povestesc acum. Ma mir cum de nu ti-ai luat-o si tu.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru DigiMind):

Ai fumat ceva naspa?