| vasal a întrebat:

Imi puteti explica ce inseamna avand-cauza.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a intelege ce inseamna calitatea de "având-cauză", un exemplu:
Proprietarul X ii inchiriaza lui Y un apartament pana la o anumita data.Cei doi(X si Y) incheie un act juridic denumit "contract de inchiriere" dar care nu are prevazuta o clauza privitoare la soarta contractului in cazul in care X vinde apartamentul. Apoi, X vinde apartamentul, deja inchiriat, lui Z.In acest caz, cumparatorul Z(noul proprietar) va fi obligat sa respecte obligatiile asumate de X prin contractul de inchiriere incheiat cu Y, cu toate ca Z nu a participat la incheierea (semnarea)contractului de inchiriere.
Chiar daca nu a participat la semnarea contractului, Z are calitatea de "având-cauză" fata de contractul incheiat intre X si Y, pentru ca efectele acestui contract se produc si fata de el.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca se refera la un termen juridic, vezi in link:http://www.notiunidedrept.ro/avand-cauza/

| vasal explică:

Vreau si un exemplu concret.

| alessia5158 a răspuns (pentru vasal):

Pentru a intelege ce inseamna calitatea de "având-cauză", un exemplu:
Proprietarul X ii inchiriaza lui Y un apartament pana la o anumita data.Cei doi(X si Y) incheie un act juridic denumit "contract de inchiriere" dar care nu are prevazuta o clauza privitoare la soarta contractului in cazul in care X vinde apartamentul. Apoi, X vinde apartamentul, deja inchiriat, lui Z.In acest caz, cumparatorul Z(noul proprietar) va fi obligat sa respecte obligatiile asumate de X prin contractul de inchiriere incheiat cu Y, cu toate ca Z nu a participat la incheierea (semnarea)contractului de inchiriere.
Chiar daca nu a participat la semnarea contractului, Z are calitatea de "având-cauză" fata de contractul incheiat intre X si Y, pentru ca efectele acestui contract se produc si fata de el.