| troleibuz a întrebat:

În câțiva ani credeți că bisericile vor deveni muzee?

19 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil niciodata.

| Werrich a răspuns:

Se vând biserici în UK, Suedia, Scoția și acum au devenit restaurante, case de locuit, sali de spectacole. În Franța cred că vor deveni moschei după cât de mult crește numărul de musulmani.

| gabicoo a răspuns:

Unde te crezi? În Danemarca? Noi suntem la nivel de Ev Mediu!
La noi, pentru unii, e o pâine de mâncat în umbra bisericilor! Asa că nu mai visa!

| salieri84 a răspuns:

Nu stiu, la noi cel mai probabil, s-ar putea ca muzeele sa devina biserici.

| chuckmanson a răspuns:

Aș vrea eu rolling on the floor
Cam exagerezi cu "câțiva ani".
Dar consider că undeva prin secolul ăsta religia își va pierde cea mai mare parte din putere și adepți. Nu știu dacă vom putea vreodată elimina religia în totalitate, dar sunt destul de convins că în secolul ăsta, cel puțin în Occident, religia își va pierde gloria de odinioară și oamenii religioși vor deveni o minoritate. Sunt destul de sigur că regiuni precum Europa de est, lumea arabă, Africa, India și America latină vor urma și ele acest drum odată cu creșterea semnificativă a nivelului de trai și accesul la valori occidentale, dar va fi nevoie de mult timp ca asta să se întâmple.

| T0T a răspuns:

Asta ar trebui dusă la categoria de artă. Nu pot crede nimic despre acest aspect. Imprevizibil.

| halogen001 a răspuns:

E posibil. Nimic nu e vesnic.

| Drimmero a răspuns:

Cand ele in sine vor avea sute de ani de la constructie, altfel nu.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru salieri84):

Tocmai ce mi-ai luat vorba din gură (mă rog... din tastatură)

| Dismally a răspuns:

La noi peste vreo suta de ani happy

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cu mintile bigote existente, nu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca bisericile vor cadea va veni sfarsitul lumii, adica vom pierde si ultimul lucru care ne-a mai ramas SUFLETUL, ca in rest nu mai avem nimic am vandut tot si suntem datori pe viata pentru multe generati de acum incolo.
Nu uita ca ai fost botezat in aceasta religie si faci parte din acest popor cu bune si cu rele chiar daca situatia e asa cum e.

Deja e rau in momentul de fata, oamenii sunt reci si tristi in Romania dar in viitor lumea se va strica si mai mult fata de ce e acum si nu doar din cauza capitalismului ci si a tehnologiei.

Vor veni vremuri grele la oras daca nu ai un salariu, un loc de munca, faci foamea iar la sat mai ai cate ceva prin curte desi incet incet a inceput si la sat sa nu mai fie chiar asa de simplu, daca muncesti pamantul mananci, daca nu faci foamea.

| aXy99 a răspuns:

Nu. Nu curand.

| anonim24248 a răspuns:

In Romania nu cred ca este posibil asa ceva.Dar in restul tarilor din lume deja se vand si inchiriaza biserici.

| Bluestar15 a răspuns:

Asta era visul comunistilor, doar ca e cazul, conform unor sondaje 25% din romani merg la biserica si cu toate ca se tot construiesc biserici noi, ele sunt pline, asa incat nu va fi cazul. Ba dimpotriva, veti vedea ca ortodoxia se va raspandi in Occident, deja se intampla (exista n biserici ortodoxe in tot occidentul si multe persoane din acele tari se convertesc la ortodoxie).

| Fabianaa a răspuns:

Depinde, trebuie sa fie vechi și sa aibă vreo importanta/semnificație culturala sau religioasa pentru a deveni muzee.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Putine au potential de muzeu...
Cele noi nu au nici o valoare, si e plin de ele. Poate vor fi transformate in spatii turistice, cine stie.
Dar mai avem multi ani lumina pana acolo, romanii adora sa mearga inapoi.

| Rooo95 a răspuns:

Cu siguranta