| StefanE2019 a întrebat:

După părerea voastră, credeți că pandemia de Covid se va termina la un moment dat (exemplu câțiva ani) sau va deveni o boala virală precum gripa (adică va rămâne definitiv dar va deveni mai slabă)?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acum gripa este "rebotezata": Covid.

| Celcestietot a răspuns:

Orice este posibil.

| Frank51 a răspuns:

Nu avem nevoie de păreri la ceva ce știm, părerile le avem la ceva ce nu știm, spre exemplu încă nu știm cum să unificăm o teorie cuantică gravitațională.

Ce știm este că orice viroză apare, nu dispare de tot.

| Lukasssz a răspuns:

@Nrx esti un idiot.Sa ma ....pe gura ta de prost.Irlandezii,care sunt vaccinati in proportie de 95% au sub 100 de cazuri zilnic.

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

Nu stiu când se va termina probabil prin medicamente pastile sau dispare de la sine treptat.

| literallythesamebruh a răspuns:

Posibilitățile sunt nenumărate, după câte întorsături a luat situația asta cu covid-ul eu unul nici nu știu ce să mai cred. Se vorbește și despre un alt virus care, dacă ar infecta toată lumea, ar încheia pandemia. Dar acum rămâne de văzut. Oricum perioada asta a fost un prilej perfect pentru cei din Parlament să se lăfăie in bani și să își bată joc de noi toți. Când am auzit la începutul verii ce a spus Iohannis: "Acum suntem într-o pauză de vară, dar virusul va reveni cu noi restricții" am inceput sa nu mai cred în prostia asta, mai ales că domnu' ăsta președinte vorbește în așa fel încât trebuie să dau videoclipurile la viteza 2x ca să vorbească mai repede. Suntem conduși de niste oameni incapabili să impună ceva folositor pentru societate. Totuși, și eu am fost infectat la rândul meu, am trecut și prin asta și mă bucur că sunt bine in momentul de față. Să sperăm că în 2022 se va schimba ceva, și nu va fi un an catastrofal cum a fost acesta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Poate ca alt virus ar incheia omenirea, nu pandemia, lol. In alta ordine de idei, nu trebuie sa ii bagam in seama pe imbecilii de policitieni pentru a hotari ce e safe pentru noi.

| literallythesamebruh a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aprob.

| nukeyly a răspuns:

1. Covid va fi un mod de viata, inca un virus adaugat la cei peste 200.000+ cunoscuti deja. Doza 1, 2 va fi si doza 5 si 25.
2. _the problem with natural immunity is no one gets rich_
3. Populatia ideala e 500.000 raportata la resursele planetei.

| TheSeventhSin a răspuns:

Parerea mea sincera de cand a inceput pandemia e asa.
Pandemia a fost creata din mai mult motive unele fiind (dupa parerea mea) urmatoarele : genocid la nivel mondial pentru a omora un sfert din populatie (si anume cei ce sunt batrani pentru ca nu mai sunt forta de munca si pentru ca "consuma" resurse cum ar fi mancarea pentru "nimic", al 2-lea lucru ar fi sa imparta lumea in doua tabere si sa vad cum reactioneaza oamenii la frica constanta prin mass media.
Al 3-lea lucru fiind aparitia vaccinului (care dupa parerae mea, si repet e parerea mea e ca e facut tot de cei ce au facut si virusul), iar acest vaccin este cum ziceam pentru a imparti lumea in 2 tabere si 2 pentru a manipula lumea.
Poate va intrebati prin ce? Teoria mea (care daca vreti o credeti daca nu, nu) e ca dozele de vaccin sunt in felul urmator: primele 3-4 doze sunt gratis iar apoi daca vrei sa traiesti trebuie sa ti le cumperi atl fel mori intr-un fel sau altul.
Cum sa ti le cumperi? Prin munca evident dar pe bani de nimic cum se intampla deja.
Poate de unde teoria asta va intrebati dar e o tehnica folosita de dealerii de droguri.
Prima data iti da o doza doua grartis si dupa vii la el pentru ca ai nevoie in continuare de acel drog.
Au fost si cauze politice, bani multi la mijloc si asa mai departe.
Gandti-va in felul urmator, de ce sunt obligat ( sau mai bine constrans sa fac vaccinul?) adica daca nu-l faci nu mai primesti ce aveai inainte. (libertatae de a te duce in diverse locuri precum mall-uri, market-uri mari etc (Care oricum distrug economia la nivel mondial).
Vaccinu nu promite 1.Ca daca se intampla ceva cu tine statul sau compania care a creat aceste vaccinuri sunt trase la raspundere (Ceea ce inseamna ca il faci pe propria raspundere) 2.Nu promite ca nu iei si nu poti sa dai virusul mai departe ci doar "amelioreaza" simptomele deci practic daca preferi sa mergi pe increderea ta ca esti sanatos, ca aii muncit toata viata si ca ai mancat sanatos esti obligat de niste unii sa-ti faci un vaccin in care nu ai incredere si nu ai nevoie.
Poate o sa ziceti "Pai si in medicamente si in mancare cum ai incredere", e foarte simplu, increderea mea e mai mare (nu in totalitate) cand pot sa-mi aleg singur mancarea si medicamentele si nu-mi bag nimeni pe gat un anumit aliment minune sau un anumit medicament aparut de nicaieri.
Ganditi-va la vaccin ca la ciocolata de alune care are eticheta de ciocolata cu fructe de padure, credeti ca e ciocolata cu fructe de padure doar pentru ca asa scrie pe eticheta? (eu cred ca nu si cei de sus, guvernul mondial cum imi place sa-i zic sau iluminati care chiar nu s-au ferit sa-si estompeze existenta, au multe tehnici de manipulare in masa)
Oamenii sunt vanduti usor pe bani multi, cei cei verifica vaccinurile pot fi foarte usor vanduti si sa spuna ca vaccinul contie tot ce ar trebui sa contina.
In concluzie o capameni precum asta de vaccinare atat de abuziva si toxica nu are cum sa ma convinga pe mineca intentiile lor sunt bune cu adevarat mai ales cand vara trecuta am fost la mare si oamenii nu stateau nici la jumate de metru distanta unii de altii iar politia nici nu era prezenta (intr-un loc extraordinar de aglomerat)
Acum trageti singuri concluzia si daca aveti de obiectat ceva dati si argumente.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Esti mega-amuzant. Uite ce rata de mortalitate are asta. 25% victime faci doar cu un razboi de-ala crunt cu nucleare sau arme chimice la greu.
Ce zici tu aproape ca s-ar pupa cu realitatea doar ca arunci toate vaccinurile intr-o oala si nici nu iei in consideratie ca nu la toti e ca la noi...

| TheSeventhSin a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In ce senes nu e peste tot ca la noi ca proteste sunt absolut in toate tarile din lumea asta.
Hai sa o vorbim pe drept lasand teoria aia cum ca bill gates ar fi facut virusul si implicit vaccinul (care e plauzibil avand in vedere ca a declarat acum 10-11 ani ca el lucraeza la un vaccin de fertilitate pentru a nu mai se reproduce oamenii pe o "perioada determinata" majoritatea tarilor din Europa sunt in UE si efetiv suntem dictati de tariile mari nu prea luam decizii propri.
Ti se pare normal sa oblige mosii sa se vaccineze ca alt fel trebuie sa dea nu stiu cate mii de euro "amenda" asta ca na, ai dreptul la alegeri. (e vorba de Austria si urmeaza si alte tari)
Ti se pare corect? are vreo logica ce se intampla atat cu vaccinul cat si cu gestionarea pandemiei?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Lasa protestele. Uita-te cum s-a facut managementul crizei in Australia/NZ/Elvetia sau Coreea de Sud, apoi uita-te la noi. Nu mai zic de valoarea raportat la PIB a pachetelor de relansare economica - ajutor pentru firme, mai exact. Legat de amenzi, da, mi se pare normal. Ca sa tratez un mos ma costa, ca stat, vreo 2000 EUR pe zi odata ce ajunge la terapie intensiva, si majoritatea ajung. Un vaccin ma costa vreo 20 EUR... La noi ilogic mi se pare ca masurile se iau doar de fatada si se respecta din parti.

| Legion7X a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Https://www.google.com/......nials/amp/

In SUA sunt discuții aprinse că Dr Fauci este suspectat că fi finanțat tehnica Gain of function în China la institutul de virusologie din Whuan. Tehnica Gain of function research presupune modificarea virusilor, acestia câstigând alte funcții.

https://youtu.be/42dUAp3QhYE stiri SUA.

A inceput să se dea si pe posturile din SUA privind tehnica asta și ce-i cu ea.

Dacă scrii pe Wikipedia Gain-of-function research dă mai multe detalii in engleza. Din două trei rânduri traduse, este de înteles.

Răspuns utilizator avertizat
| daniel889 a răspuns:

Mai slaba nu va deveni si nici nu vom putea scapa de ea vreodata. Probabil izolarea era cea mai buna modalitate de a scapa de virus, dar pentru asta aveai nevoie ca intreaga populatie globala sa fie intreaga la cap. Lucru mai imposibil decat asta, nu exista. Ca exemple: 5.8% din italieni cred ca Pamantul este plat happy Cum sa le explici tu alora ca exista posibiltiatea sa moara odata cu contactarea virusului?! Pentru ca majoritatea iti vor raspunde: "Care virus?"

Raspuns simplu: niciodata omenirea nu va putea scapa de Covid. Probabil vom putea lupta cu el prin tratament.