| T30D0RA a întrebat:

In poezia "Riga Crypto si lapona Enigel" de I.Barbu exista 3 chemari si 3 refuzuri. Cine poate sa mi le explice pe fiecare in parte? sad

Răspuns Câştigător
| Lariss a răspuns:

Prima chemare se refera la momentul asta:
- Enigel, Enigel,
Ti-am adus dulceata, iaca.
Uita fragi, tie dragi
Ia-i si toarna-i in puiaca.
Aici Riga Crypto ii ofera fetei lumea lui, peste care el domneste, vrand sa o impresioneze dar ea il refuza pentru ca in ochii ei nu insemna nimic acest gest fiind si alte locuri in care poate culege. Ea nu vede dincolo de cuvinte, faptul ca Riga Crypto ii ofera lumea lui de fapt, nu doar niste fragi.
Refuzul ei:
Rigă spân, de la sân.
Multumesc Dumitale.
Eu mă duc să culeg
Fragii fragezi, mai la vale.

A doua chemare :
-- Enigel, Enigel,
Scade noaptea, ies lumine,
Dacă pleci să culegi,
Incepi rogu-te cu mine.
Aici Riga Crypto, refuzat deja o data ajunge in momentul in care se ofera pe sine, se sacrifica pentru a capata atentie din partea ei.
Dar Enigel uitandu-se la Riga Crypto si la cat de firav si necopt e, din nou il refuza fara a isi da seama de adevaratul sacrificiu pe care el il face pentru ea.
Refuzul ei:
- Te-as culege, rigă blând...
Zorile încep să joace
Si esti umed si plăpând :
Teama mi-e, te frângi curând,
Lasă. -- Asteaptă de te coace.

A III-a chemare:

-- Să mă coc, Enigel,
Mult as vrea, dar, vezi, de soare,
Visuri sute, de măcel,
Mă despart. E rosu, mare,
Pete are fel de fel;
Lasă-l, uită-l Enigel,
În somn fraged si răcoare.
Aici Riga Crypto ii propune fetei sa renunte la soare, la ce aspira ea cel mai mult...si sa il inlocuiasca cu umbra si racoarea in care lui Crypto ii placea sa stea. De data asta fata jignita oarecum il refuza si isi arata adevarata natura, dorinta de a ajunge la Soare, iar intalnirea aceasta cu Crypto pentru ea e un obstacol intalnit pe drum care vrea sa o ademeneasca sa nu isi urmeze destinul
Refuzul ei:
- Riga Crypto, riga Crypto,
Ca o lama de blestem
Vorba-in inima-ai infipt-o!
Eu de umbra mult ma tem."
Sper ca ti-am fost de folos tongue!