| BogdanStefanFB a întrebat:

În satul meu există o placă funerară, de marmură, din sec. XIX (19), care a aparţinut unui moșier, grec de origine. Ea nu mai acoperă niciun mormânt, pentru că osemintele moșierului au fost mutate în Grecia, dar fără placa respectivă. Ea, acum este un exponat în faţa bisericii de aici. Ok, acum să trec la subiect. Pe placă este scris un text în limba greacă (antică/veche), dar nu prea e vizibil din cauză că pe placa respectivă s-a depus un strat de mușchi. Textul este săpat în placă, unele caractere mai adânc, altele nu prea. Întrebarea mea este: Cum se poate curăţa placa, fără să o deteriorez, sau cu deteriorare minimă, astfel încât să nu se piardă textul? Există ceva soluţie care poate îndepărta mușchiul și curăţa marmura? Știţi că pe crucile din cimitir textul este săpat în cruce, și este scris cu ceva negru în conturul literelor, ce pot folosi pentru a scrie la fel pe placa de marmură?
Dacă vă veţi întreba de ce vreau să fac asta, eu mă ocup de istoria locală, iar primăria din localitate nu sprijină micile cercetări în aflarea unei informaţii despre istoria satului, dar preotul din sat, la fel ca mine, este dornic să afle istoria pierdută, de care nu s-a putut interesa nimeni.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Muschiul il poti curata cu o perie de radacini, aceasta nu va zgaraia marmura si apoi speli cu apa.
Exista si solutii, cum este Mellerud.
Pe internet gasesti si alte metode si solutii de curatare.