| Levaio a întrebat:

La o materie ne-a dat pe acasa la baieti sa gasim secretele gospodariei, iar la fete - secretele bucatariei. De unde pot eu gasi secretele gospodariei sau puteti sa-mi spuneti citeva dintre ele?
Pe internet nu am gasit.

4 răspunsuri:
| animatonic a răspuns:

Uite cateva secrete aici:
Cunoasteti mici trucuri folosite in gospodarie si vreti sa le faceti cunoscute? Hai sa ne ajutam reciproc! Asadar incep eu!
Stiati ca:-fasolea alba, mazarea proaspata fierb mai bine daca adaugam in prima apa la fiert o lingurita bicarbonat de sodiu?
-carnea de pasare se prajeste daca, dupa ce a fost taiata pasarea se lasa 24 in apa rece cu pene cu tot
-carnea tare se face moale la fiert daca la bulionul ce fierbe adaugam putin otet sau bicarbonat de sodiu?
-mancarea prea sarata se poate desara daca se adauga in mancare cateva feliute de cartof curatat de coaja
-mancarea arsa se poate face gustoasa astfel:se transfera mancarea in alt vas curat, avand grija sa nu punem si arsura. acesta se lasa in apa recerece 10 minute, dupa care se adauga in mancare putin zahar. Se poate continua prepararea mancarii fara grija
-petele de grasime dupa imbracaminte se pot scoate daca le frecam cu o pasta facuta din sare si benzina
-intareste culoarea covoarelor, daca acestea sunt maturate sau periate cu apa sarata
-mobila de rachita devine lucioasa daca este curatata cu sare
-feliile de cartofi puse pe frunte alina durerile de cap; cartofii rasi sunt buni la arsuri; la reumatism sunt bune cataplasmele cu piure de cartofi
-spalatul pe fata cu suc de castraveti face pielea moale si alba
-ardeiul pisat si facut cataplasma face bine la junghiuri
-ceapa rasa pusa la gat e buna pentru amigdale inflamate