| Ricaion589 a întrebat:

Mai există samurai, ninja, calugari batausi si sensei bătrâni prin Japonia in temple? Si daca exista, de ce mai sunt acolo si practica? Nu mai suntem in anii 1200 unde probabil erau razboaie

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Isi pastreaza traditia. Sunt sigur ca inca mai exista.

| gabicoo a răspuns:

Da! Ion Iliescu!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

E ultimul dintre ei!
hee hee

| Dismally a răspuns:

Samurai nu, ninja cativa, in schimb templul Shaolin merge foarte bine. Nu e vorba de razboi, exista motive mai moderne happy unul din ele ar fi o cariera in cinematografie, cum au facut Jackie Chan, Jet Li si multi altii.

| oglindasultanului a răspuns:

Doar in timpul filmarilor.

| wildthing a răspuns:

E vorba de cultura, de traditie, de onoare, de filosofie de viata.
Tu spui ca nu mai suntem la 1200 ca sa pleci la razboi cu sabia in mana, dar artele martiale reprezinta mult mai mult de atat, iar implicatiile si beneficiile lor in viata practicantului, pot face diferenta dintre esec si succes, la orice nivel.
Imi rasuna de exemplu acum in minte un citat din filmul "Ninja II": "To thrive in the shadows while our enemies perish in the sunlight"...stiu ca e doar un film, dar imi place al dr@cului de mult cum suna.winking

| Vântulalb a răspuns:

Cum intelegeti voi totul superficial.
Poate ca la 1200 se antrenau si pentru lupte. Dar acele exercitii sunt in primul rand pentru a-si antrena psihicul, vointa.
Din acest motiv nici nu este acceptat oricine. Ca sa nu-si foloseasca cunostintele pentru fapte reprobabile.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Ultimul samurai, Saigo Takomori, a murit în 1877 în timpul unei revolte. Împăratul Meiji a desființat casta samurailor în timpul reformelor sale iar Takomori nu a fost de acord (i s-a și oferit un post în noul guvern pe stil occidental al Japoniei, dar a refuzat) așa că a strâns o mână de prieteni care gândești la fel și au pornit o revoltă, care s-a terminat cu moartea lui Takomori în 1877, la 50 de ani. Dacă vrei să aflii mai multe despre samurai, îți recomand cu căldură cartea "Samurai", scrisă prof. dr. Peter Pantzer.
Ninja nu mai există nici ei. Ei erau clanuri de asasini plătiți din perioada Edo (1603-1867). Și aici e mai complex subiectul, dar te poți documenta.
Călugări și sensei mai există prin templele budiste de pe acolo, dacă vrei îi poți vizita.

| TheStrategist a răspuns:

Mai există foarte puțini