| Bianca_4346 a întrebat:

Maine ma duc la biblioteca judeteana de la mine din oras.Ma ajutati cu niste carti de cultura generala?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Ce tare fata;;) si eu ma duc maine-ce coincidenta :). Te ajut cu cea mai mare placere. Avand in vedere ca treci a 8`a, citeste Baltagul, O scrisoare pierduta, Harap-Alb, nu prea mai stiu ce nuvele, mai sunt prin manual.
Sau pentru timpul tau liber, alege : Al doilea Graal [Borin VON Smercek]-un roman de 300 pg, eu l-am citit in 3 zile, atat de mult mi-a placut :).
Sii...sa ti-l descriu pe scurt : Ordinul Sabia Crestata, alc din Anthony Nangala, Emmet Walsh, Lara Mosehni si Donna Greenwood-care se adevereste a fii o tradatoare, incearca sa salveze oamenii din mainile experientei dr Goldmann, care face teste pe oameni, pentru a descoperii elixirul vietii vesnice.
Acestia actioneaza fara stirea FBI-lui, sunt descoperiti, urmariti si totodata ajutati de ei. Annthony este capturat, Donna ucisa sub daramaturi, Lara si Emmet singuri supravietuitori ai Ordinului, [Anthony este ucis :(], intervine si o fata infestata cu HIV, doresc sa se desparta si fiecare s-o ia pe drumul sau.
Este destul de interesant si captivant...si ai o multime de cuvinte noi de descoperit! :). plus ca autorul, Boris, are doar 41 ani.
Ti-l recomand cu caldura!
Mai departe: Papillon (un detinut, inchis pe nedrept-incearca sa evadeze)
PS: Romanul este scris de catre un detinut (Charriere), deci poveste adevarata [exact din miezul lagarelor din `34), si ca sa fiu mai sugestiva, iti dau un link :
http://www.youtube.com/watch?v=heIiWik2rpY
Eu sincer am ramas, socata sa vad cu cata exactitate s-a facut acest film. fiecare pas, l-au respectat.
Dintele (de fapt, coincidenta sau nu, pe acolo am ajuns eu cu cititul -vezi are 2 volume). dar e atat de placut!
Sper ca te-am convins cat de cat! Lectura placuta! aa, se citeste "papion"-fluture in franceza-el are un fluture pe gat.
Deci : Papillon-Henri Charriere.

11 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Da, da, da si Legendele Olimpului sau H-S BRES "Cele mai frumoase povesti mitologice"... Stiu, ma cam depaseste varsta (16), dar am avut eu curiozitatea sa stiu cine a fost Minerva, dar Apollo, sau Neptun? intelegi.tot auzi despre ei in stanga si dreapta. e atat de nasol sa fii in pom straight face

A, apropos de carti : Ti-as recomanda Idiotul... 650 pg... rusi astia, au scris niste romane atat de grele >>> sau carenina.
PS: CITESTE-LE pana la capat. Nu lasa nimic neterminat! tongue

cami
| cami a răspuns:

Affff laughing mi-am mai amintit ceva laughing. Citeste "Dama cu camelii" e ceva mai simpluta. O poveste trista de dragoste (mie mi-au dat lacrimile)-Cei trei muschetari... A, stiu ca l-am citit si pe Garcia .interesant!
E bine sa citesti cel putin o opera a fiecarui autor. E interesant sa vezi diferenta francez-roman-spanio (autor).

| jo a răspuns:

Cati ani ai? In ce clasa esti? Editeaza intrebarea ca sa iti putem da raspunsuri utile.

| jo a răspuns:

Iti recomand clasicii francezi: Balzac, Maupassant, Hugo, Dumas. Dintre romani, Mircea Eliade, Mihail Sebastian, literatura interbelica. Si nu evita scriitorii din curentul realist magic, pe care ii vei savura cel mai bine la varsta asta: Gabriel Garcia Marquez, Mario Vargas Llosa, Salman Rushdie. Daca vrei sa razi, Italo Calvino, Jerome K Jerome. Daca vrei sa vezi ca adolescenta e la fel de grea pentru toti: JD Salinger. Poate nu gasesti tot ce am zis aici, dar sigur ii gasesti pe cei mai multi. Poti sa citesti despre ei pe net inainte, ca sa stii ce ti se potriveste cel mai bine. Lectura placuta! Bravo tie ca citesti.

| cristi27 a răspuns:

Bader invingatorul cerului este o carte superba si tio recomand, este o carte usor de citit si f fascinanta

| Punishment a răspuns:

Alchimistul de paulo coelho. E faina cartea, si sigur nu te plictisesti tongue

| Bianca_4346 explică:

Clasa a-8a 15 anihappy

| cristina_4037 a răspuns:

Legendele Olympului

| iyli a răspuns:

Incepi cu lecturile obligatorii din liceu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cami are dreptate...Papillon e superba! Incearca si Changi.