| Andreeaioan115 a întrebat:

Mizerabilii de Victor Hugo este o carte despre istorie?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Este fictiva dar desigur ca corespunde acelor vremuri

3 răspunsuri:
| essy a răspuns:

Nu..este o carte despre problemele sociale

| NLS a răspuns:

Dupa cum a punctat colegul, cartea urmareste diferite aspecte si probleme sociale, este un roman in care personajele principale sunt extrem de amplu conturate, si partea a doua a cartii se desfasoara pe fondul Revolutiei Franceze de la 1832.

Insa in plan principal, e vorba despre onoare si demnitate, despre dragoste si sacrificiu pentru persoana iubita, si despre obsesie nebuna si orgoliu.

| corolav a răspuns:

Este și de istorie. Dar doar tangentă cu acțiunea romanului.