| Elena1234456 a întrebat:

O prietena mi-a spus ca a fost la Iasi la moastele Sfintei Parascheva si cand a vrut sa atinca moastele a simtit ca un fel de sfera, a inceput sa tremure si a lesinat.Si-a revenit greu, din spusele ei.Sa o cred? Vi s-au intamplat vreodata experiente pananormale?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Moastele in sine, nu au niciun amestec in toata intamplarea. Ceea ce a produs-o au fost credinta si pacatul ascuns si greu.Credinta puternica in omniscienta sfintei(adica, din lumea spirituala ea ar sti totul in legatura cu viata celor vii) si teama de pedeapsa pentru un pacat greu si care-i apasa sufletul a produs un declic la nivel psihologic.Banuiesc ca nici nu a atins moastele. A lesinat inainte de a le atinge si nici nu a mai facut-o chiar dupa ce si-a revenit...Cunosc o batrana care nu se duce sa ia impartasania dupa ce s-a spovedit. Ea invoca faptul ca nu o mai ajuta puterile insa este, de fapt teama irationala caci stie ca exista un pacat pe care niciodata nu-l spune preotului... dar stie ca Dumnezeu il cunoaste.Intamplarea face sa stiu despre ce e vorba dar mereu ma prefac ca o cred caci imi place sa cred ca nu exista iad iar Dumnezeu ne pedepseste nu pentru pacatele noastre ci prin ele...simplul fapt ca noi le stim este de-ajuns ca sa fim in iad...Aici si acum.

8 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Eu cand am stat pe langa Sf. Parascheva nu am simtit sfera si nici lesinul nu m-a apucat. Sunt nesimtita? Poate era deshidratata fata.

| Cryssy a răspuns:

Mie nu mi s-au intamplat. dar nu cred ca ar avea de ce sa te minta...nu stiu thinking

| ejaxz a răspuns:

Cine poate sti?happy

| 4LeafCloves a răspuns:

Da normal ca a fost si ea cutremurata sa se vada in fata moastelor Sfintei Parascheva si simtind emotia aceea asa de puternica a lesinat.

| any007 a răspuns:

Nu cred ca este nicio "experienta paranormala" in asta.Cred ca a avut un pacat mare iar Sf Parascheva a simtit asta.(sau poate ma insel)

| byancutza a răspuns:

Se mai intampla foarte multe cazuri de paranormalitate deci poate spune adevaru sau poate te minte pentru a inpresiona lumea dar aceste cazuri exista cu adevarat

| ultraspolitm a răspuns:

Poi eu merg pe la biserica si nu am auzit asa ceva de obicei asta se intampla oamenilor pacatosi unde necuratul is are loc iar SF.Parascheva nu suporta ceva necurat langa ia. Dar poate ma insel caci Isus a spus ca nu sanatosi au nevoie de tratament ci cei bolnavi.

| sanduta a răspuns:

Eu stiu... poate e vrajita sau i se fac farmece. Ar fi bine sa se duca la un preot sa se spovedeasca iar daca e o minciuna face ea pacate nu noi! te pup si numai bine!