| Leiffartshof a întrebat:

Uitați moaștele Sfintei Parascheva de la Iași.O mitropolie plină cu aur. http://ascorslatina.files.wordpress.com/2008/10/ilie_lpc ptuc2a6u1.jpg
Cred că unii dintre voi nu știați cum arată. Pupați, dragilor!

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Acest ritual bolnav - sărutatul de cadavre - aduce foarte mult a necrofilie.

| Wøodenpints a răspuns (pentru NOname):

Mie mi se pare amuzant cum se îmbrâncesc, se calcă în picioare și se trag babele de batic să fie printre primii care pupă moastele ce îndeplinesc dorințe.
Când bagă moaște noi, nepupate, de plăcere deschid seara tv-ul doar să văd la știri mos pit-ul de parohie.

| danay72 a răspuns:

Biblia nu spune nici unde sa pupam moaste, icoane. Exod20:4,5

| Mădă0611 a răspuns:

Gâh! :)) La cat de disperati sunt, ar pupa si mancarea procesata si eliminata a unui "sfant", :)) dar cine sta sa cerceteze daca chiar a fost "sfant"? adica oricum nu conteaza, autosugestia e cea care face si desface.

http://stirileprotv.ro/......-tara.html

"Unii preoti spun in gluma ca, daca s-ar aduna toate lemnele din Sfanta Cruce, depuse in bisericile ortodoxe, s-ar face o padure intreaga."

| milan9 a răspuns:

E bine să ştii că nu ai cum să intri în contact direct cu aceste oseminte!
Cele expuse pelerinajului (pentru cinstire, ca într-un mic "muzeu" de inspiraţie spirituală) sunt închise ermetic (de cele mai multe ori) într-o cutiuţă din tablă, pentru ca apoi deasupra să fie protejate iarăşi cu sticlă.
Deci nu există pericol de contaminare involuntară cu sfinţenie fără voia credinciosului… happy.)

| milan9 a răspuns:

Esti răuvoitor şi tendenţios.
Acestea nu sunt moaştele Sfintei Parascheva, şi nici a unui alt sfânt al Bisericii...
Ciudat, nu... thinking

| milan9 a răspuns:

Persoana din imagine nu este trecută în rândul sfinţilor, nu este un sfant, iar procedura acelei comunităţi este în afara canoanelor Bisericii... thinking sad sad

| milan9 a răspuns:

Acea comunitate tocmai a călcat în picioare rânduiele Bisericii numai din mândria de a face ei cu initiativa lor un nou sfant.

NU AU VOIE să facă o astfel de expunere din mai multe motive. Iată numai trei dintre ele:

- persoana nu a fost verificată şi confirmată a fi făcătoare de minuni (spre exemplu, asemeni trupului mort al lui profetului Elisei din Vechiul Testament care a înviat pe cineva, sau cazul altor sfinţi făcători de minuni...)

- acestea nu se expun atingerii, şi nici vederii într-o astfel de manieră!

- sfidează bunul simţ.

Iată ce face o "iniţiativă" care a ieşit în afara ascultării Bisericii... thinking

| milan9 a răspuns:

Asta spuneam si mai sus, cei responsabili cu aceasta imagine nu au binecuvantarea Bisericii pentru a face o astfel de expunere din mai multe motive. Iată numai trei dintre ele:

- persoana nu a fost verificată şi confirmată a fi făcătoare de minuni (spre exemplu, asemeni trupului mort al lui profetului Elisei din Vechiul Testament care a înviat pe cineva, sau cazul altor sfinţi făcători de minuni...)

- acestea nu se expun atingerii, şi nici vederii într-o astfel de manieră!

- sfidează bunul simţ.

Iată ce face o "iniţiativă" care a ieşit în afara ascultării Bisericii... thinking

| BlackSulphur a răspuns:

Moastele sunt doar niste obiecte (Da, obiecte, pana la urma sunt cadavre). Numai ortodocsii (Sau chiar numai romanii) se folosesc de moaste ca sa pacaleasca lumea, si sa scoata si mai mult profit.

| DiamondEyes a răspuns:

Oh oau, majoritatea prietenilor care din nefericire sunt "prea" crestini venereaza osemintele alea, de parca le-ar da mancare... Zilnic.

| Ben00 a răspuns:

In afara de doua mici erori (nu sunt moastele Sf Parascheva si mitropolia nu e plina cu aur), postarea ta e numai adevar binevoitor.

| HDeNiSaR a răspuns:

Dar acum pe bune de ce ar trebui să pup eu moaste? mai bine pup catelul!

stiu ca sunt ajutatoare - mai iei unele boli si dupa ca sa te vindeci le mai pupi odata! dar nah nici chiar asa!

| Criterion a răspuns:

Nu huli, frate! Acestea sunt moastele parintelui Ioan Lacatusu, Marturisitorul.
Daca ai fi inger bun sau daca ai fi chiar si diavol, ai putea vedea pe Sfintii Bisericii in lumina, veghind cu multa putere langa propriile moaste si primind rugaciunile pelerinilor, insa intunericul necredintei te face sa fii si orb si surd. Auzi dar, si vezi!
"Auzi ce spune marele Apostol Pavel : Fiule Timotei, sfatuieste pe crestini sa fie sanatosi in credinta. Poate sa creada cineva in Dumnezeu si credinta lui sa nu-i aduca nici un folos, daca nu crede cum marturiseste Biserica, adica credinta adevarata Ortodoxa. Si dracii cred in Dumnezeu! Nu spune Apostolul Iacob ( cap. 2, 19 ) ca si demonii cred si se cutremura? Dar ce le foloseste diavolilor credinta, daca ei nu fac voia lui Dumnezeu?"("Ne vorbeste Parintele Cleopa")
Pentru tine nu exista Dumnezeu, nu pentru ca n-ar exista, ci pentru ca nu vrei tu sa existe.Pentru asta, daca ajungi in iad, dupa moarte, diavolii te chinuie si te umilesc asa cum incerci tu sa-i umilesti pe Sfinti si pe noi, cei care credem in ei si le primim ajutorul. Sa nu fie!
Asadar, cata vreme vietuiesti in trup, nu dispretui credinta, caci va veni vremea in care vei musca din regret si regretul din tine permanent, in veci.
Acum e timp pentru indreptare.
Dumnezeu sa te ajute!