| Adr1Adrian a întrebat:

De CE ne da Dumnezeu talanti nefolositori? De exemplu, eu am del all picturii, dar urasc pictura...scuze tastatura android face figuri.

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

laughing esti confuz. Nu poti avea un „dar" intr-un anume domeniu daca nu l-ai practicat niciodata. Cand erai mic, cu siguranta nu aveai „dar" la pictat, insa ai crescut si ai practicat pictura si te-a prins. Fara exersare nu pictai cu „dar". Toti am primit toate „darurile", cu totii putem fi talentati la muzica, desen si alte chestii de genu daca practicam treaba asta. Data viitoare, cand vei zice ca ai primit un dar intr-un anumit domeniu, fa acea treaba fara sa exersezi. Din prima sa iti iasa ca la carte si atunci as zice „Asta a primit un dar". Dar daca ai deprins acel lucru prin practica, inseamna ca ai cultivat acel talent, nu te-a lovit din senin si cand te-ai ridicat de jos ai zis „De azi sunt pictor!". Parabola cu talantii e inteleasa gresit, cu practica si dedicare poti ti talentat in orice domeniu. Te-ai saturat de pictura, apuca-te de altceva. Nu iti micsora campuz vizual, nu te rezuma la „Vai, doar la pictura pot fi bun, la altceva deloc.", cu dedicare si practica poti deprinde orice talent vrei. Nu-l invinovati pe Dumnezeu pentru ora de religie cand ai invatat ca la asta se refera pilda cu talantii, nu e vinovat ca nu esti realist si ai avut o conceptie gresita despre ce inseamna sa fi talentat. Asa ca dai bice si pune-te sa inveti ceea ce iti place sa faci, ca sa devii talentat in acel domeniu!

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Te-ai ridicat de jos - stiu, stiu, pleonasm...

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Darurile lui Dumnezeu nu sunt pentru uz persomal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și din cauza asta nu mai poți să dormi tu noaptea, huh? Nu îți place să pictezi, nu pictezi și gata, ce dracu?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

In postul Pastelui nu se dracuie, pacatoaso!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Fițe

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba chiar deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ce limba ai incercat sa scrii romaneste?

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa aroganta si observatiile de genul, mai bine citeste atent, tastatura android era in mare vinovata. Daca toti ne-am scoate ochii altora cu greselile facute, cat de grav ar fi, avand in vedere ca nimeni nu e perfect si toti gresesc.

| JokerAnonim a răspuns:

Dumnezeu nu ne da niciodata talantii lui doar ca sa fie dati. Acesta are un drum penrru fiecare. Daca nu esti bun la pictura inseamna ca nu acesta este talantul dat de El. Sigur il vei gasi. Dar ai grija sa nu il "ingropi".
Dumnezeu ti l a dat cu un motiv. Dezvolta!