| Ivan_Raul_1995 a întrebat:

Poti face o cariera in muzica daca nu ai talent dar te apuci serios de canto si depui efort in fiecare zi?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Eu cred că toți oamenii avem darul acesta de a cânta, tot la fel cum îl avem pe acela de a respira.
Un cântăreț nu poate cânta pe toate tonalitățile existente; dar sigur are totalitatea lui. Majorității îi lipsește ba timpul, ba finanțele, ba curajul; ba două sau chiar toate trei de mai sus.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Emilian86 a răspuns:

Citeam undeva ca ai nevoie de 10.000 de ore de practica intr-un domeniu te pot transforma intr-un profesionist. Da, este posibil insa trebuie sa te apuci devreme de studiu

| rivotril a răspuns:

Munca grea bate talentul cand talentul nu este muncit din greuhappy
dar totusi, eu cred ca nu. personal, eu nu am voce si nu cred ca prin munca as putea avea. nu am primit darul asta. vocea oricum nu o poti schimba.
poate tu totusi ai cat de cat, nu stiu. daca chiar iti doresti, du te la o ora de canto, oricum, acolo iti spune daca ai sanse sau nu mai bine decat as putea spune eu. nu ma pricep si mai ales nu te am auzit.
sper sa devi ceea ce iti doresti! nu te da batut daca ai sanse.
te pup, funda?

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru anonimg):

Eu am 14 ani si tot timpul din lume deci ma apuc de treaba happy. Mersi and cheers!

| corolav a răspuns (pentru Ivan_Raul_1995):

Nu vă grăbiți cu lecțiile de canto decît numai după ce ați consultat doi -trei profesori de muzică, care să - ți spună că ai ureche muzicală.
Dacă nu ai ureche poți să faci ceva pe instrumentul tău.
Vocea se poate lucra, se poate îmbunătăți.
Urechea... NICIODATĂ!
E un dar de la natură.
Cînd am zis că e nevoie să consultați mai mulți profesori am făcut - o în ideea de a primi confirmarea din mai multe părți.
De la unul singur...
Acel individ, chiar meseriaș fiind, poate profita de dorința eventualului elev de a cînta, pentru ca să - l stoarcă de bani, cel puțin un an de zile și realizări aproape nimic.
Cel mai bun lucru e o școală populară de artă, în acele orașe unde aceste instituții există.
Lucrul pe voce, de la aproximativ 14 ani este contraindicat, este periculos. Poate distruge vocea. Iar după 4 - 5 ani vocea e bună de dat la gunoi. Nu glumesc.
Plus că, alcoolul și țigările pot distruge, în 10 - 15 ani, o voce sănătoasă.
Eu cînt de peste 50 de ani și încă... zic bine.
Să aveți sănătate!

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru corolav):

Multumesc mult!

| anonimg a răspuns (pentru rivotril):

Eu cred că toți oamenii avem darul acesta de a cânta, tot la fel cum îl avem pe acela de a respira.
Un cântăreț nu poate cânta pe toate tonalitățile existente; dar sigur are totalitatea lui. Majorității îi lipsește ba timpul, ba finanțele, ba curajul; ba două sau chiar toate trei de mai sus.

| Beeaattrriiccee a răspuns:

Nu chiar as zice deoarece e greu si trebuie sa cheltui multi bani. Apropo, vocea frumoasa vine dupa 1 an sau 2 de studiii