| AvalohAlyn a întrebat:

Romania a avut o istorie zbuciumata.Ce va place cel mai mult la istoria Romaniei? De ce au fost romanii sclavi a unor turci,rusi si austrieci si unguri? De ce Transilvania a fost atata timp sub stapanire straina, de ce Basarabia ne-a fost furata? Pe mine ma intristeaza lucrurile astea.Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Avem o istorie foarte încărcată, românii au luptat pentru libertatea și drepturile lor, nu ca cei de acum care sunt (cei mai mulți dintre ei) lași!
Vezi în ce societate infectă trăim și nu se mișcă nimic...
Pa, pa.

| Gogu06 a răspuns:

Aliatii mereu ne-au tradat, noi am fost un fel de zid de protectie pentru europa occidentala, romanii isi foloseau toate resursele sa duca razboaie cu turcii in timp ce alte tari isi construiai castele, cetati, orase. Cand aia au invatat sa manance cu furculita romanii mancau turte facute din noroi cu mana ca altceva nu aveau. Transilvania a fost calarita de jumate de europa. Cea mai mare influenta au avut-o ungurii care in urma unui tratat le-au oferit si nemtilor dreptul de a locui acolo, de a primi case terenuri. Nemtii se pricepeau foarte bine in a construi orase si asta a fost clauza, daca ii ajuta sa construiasca sa primeasca pamant. Cu Basarabia nu prea au avut treaba romanii atat ca s-au nimerit sa locuiasca pe acel teritoriu dar basarabia mereu a fost o parcela disputata intre turci si rusi, niciodata nu a fost a noastra in adevaratul sens al cuvantului pentru ca nu aveam cum sa o aparam, daca dadeau turcii un scuipat zburam cu totu. Atat ca am asteptat sa vedem care are nevoie de ajutor si ce e dispus sa ofere si ne-am "vandut" armata pentru basarabia.
Cam asta mi-a lasat mie impresia din cartea de istorie de a 7-a, nu-s, s-ar putea sa gresesc dar documenteaza-te si sigur o sa afli mai multe.

Răspuns utilizator avertizat
| stpu a răspuns:

Pentru ca tarile mici, precum Romania, nu se pot apara in fata tarilor mari asa cum era Imperiul Otoman sau fosta URSS(E logic!). Tarile mici nu conteaza in sistemul international si nu pot stabili relatiile internationale care sa le asigure securitatea.
"De ce?". Si daca veneau rusii, romanii ce puteau sa faca? laughing Trageau cu prastia?
Romania este o tara mica si fara importanta pe harta lumii, obinuieste-te cu ideea aceasta.

| agathapurple a răspuns:

Romania a fost intotdeauna o tara de lasi si lenesi, istoria o confirma.

Romanii nu au cucerit nimic niciodata, doar au stat si au incasat.
De aici si obiceiul romanului de a.si plange de mila si de a da vina pe altii pentru "soarta" lui atat de "nedreapta".

| Gogu06 a răspuns (pentru agathapurple):

Vai da capu tau, nimic nu stii. Decebal, traian, burebista, mircea cel batran, salam, mihai viteazu, stefan cel mare si alte nume grele s-ar rasuci in mormant daca ar sti ce spui. Cand dadea stefan cel mare cu sabia, zbura calu de sub calaret... Mihai Viteazu se ducea la lupta calare pe catar ca sa induca inamicu in eroare, asa inteligent era. Romanii erau cea mai rezistenta natie la foame, sa fii mandra de asta.

| agathapurple a răspuns (pentru Gogu06):

Haha, ok, accept opinia. Dar chiar te mandresti cu faptul ca eram "rezistenti la foame"? tot in stadiul asta suntem si acum. Un popor care in proportie de 90% supravietuieste, nu traieste.

In timp ce altii cucereau noi teritorii ai nostri se chinuiau sa.si tina pamantul de sub picioare si atat. A fost nevoie sa vina romanii si nemtii ca sa ne poarte razboaiele si sa ridice castele, sa faca drumuri.
Romanii s.au zbatut dar prea putin. Intotdeauna a fost nevoie de altcineva care sa ne ridice din rahat si sa ne scuture ca sa putem merge mai departe.
Nu contest abilitatatea lui Stefan ce Mare de a manui sabia sau strategia lui Mihai Viteazu in bataliile purtate.

Au fost prea putini care au luptat pentru Romania si probabil daca nu erau acei cativa eram de mult dizolvati si vanduti pe bucati.
Ce spun este ca in comparatie cu altii care isi depaseau granitele si isi extindeau teritoriul, noi doar ne.am aparat "saracia si nevoile si neamul".

N.a fost intentia mea sa atac patriotismul nimanui dar nu cred ca poate contesta cineva cu argumente solide opinia mea si nici nu tind sa intru in polemici. Este parerea mea si o mentin.

| Gogu06 a răspuns (pentru agathapurple):

Si-au dat viata ce vroiai sa faca mai mult? laughing Armata era mica. Saracii se duceau la lupta cu furci si bate, sabii mai rar, cai nu aveau, armuri nu prea. Erau saraci dar asa saraci cum erau si-au dat viata pentru tara. Cum sa nu ii apreciezi si sa ii respecti.

| agathapurple a răspuns (pentru Gogu06):

De respectat ii respect, nu se pune problema...
In fine, mi.am spus punctul de vedere, o las cum a picat pentru ca altfel o tinem asa pana dimineata laughing (dar pe bune, pana si imnul incepe cu "Desteapta.te romane"... as vrea sa.l vad pe ala care a impiedicat tara asta sa prospere, sa.si deschida mintea si sa aiba mai mult sange.n instalatie, nu sa se lase calcata in picioare si apoi sa arate cu degetul)

| stpu a răspuns (pentru Gogu06):

Daca in afara de manualul de clasa a 7a alta carte de istorie n-ai mai citit, eu zic sa te abtii de la raspunsuri de genul acesta pentru ca devii penibil si dovedesti ca nu prea ai habar pe ce lume traiesti.

| Gogu06 a răspuns (pentru stpu):

vad ca mare branza nici tu nu ai spus doar ca ai tras concluzia la ce am spus eu mai sus laughing), vai da steaua ta esti, n-ai o treaba.

| stpu a răspuns (pentru Gogu06):

Tu gandesti cu picioarele? Ah, nu gandesti, daca ai fi facut-o, ai fi vazut ca nu e nicio legatura intre ceea ce ai spus tu si ceea ce am spus eu.
Pune mana, copile, si invata!

| Raul_Cozneac_1996 a răspuns (pentru agathapurple):

Nu LENESI, nu LASI ci pur si simplu naivi...am avut incredere in cine / ce nu trebuia, nu am cucerit fiindca eram multumiti cu ce aveam, cum aveam, insa statele care au o istorie sangeroasa urata si mai plina de tradari(Franta, Spania, Germania, UK, si cam tot ce e in EU) au triumfat si s-au imbogatit.Asta e, ce sa facem, o mai buna caracterizare a romanului ar fi...FRAIER! Dar totusi sunt mandru ca sunt roman. big grin

| Hombre a răspuns (pentru agathapurple):

"Romanii erau cea mai rezistenta natie la foame, sa fii mandra de asta." ceea ce trebuia sa mai spuna ca suntem si in continuare. rolling on the floor
Problema e ca avem un narav, ne multumim cu ce avem si pace, lipsiti de ambitii si fara anvergura ne-am multumit intotdeauna cu putin. Niciodata n-am inteles asta " Eu imi apar saracia si nevoile si neamul" inteleg sa-ti aperi neamul dar de ce saracia, si noi asta am facut, ne-am aparat saracia si alti ne-a luat bogatia si asta se intampla si acum sub ochi nostri, jmecheri de afara fac afaceri cu jmecheri de aici si expoliaza banul public iar romanii sunt asistati sociali. Cica "munti nostri aur poarta, noi cersim din poarta-n poarta" cu aurul sub picioare si mori de foame. Asta imi aduce aminte de un banc;
Un tigan era mort langa o fantana si un altul langa el ii tinea de veghe, la un timp trece niste indivizi pe acolo si-l intreaba;
-Cre are ma prietenul tau?
-A murit de sete raspunse el.
-Cum mai cu fantana langa el?
-Da, dar nu a avut dupa ce sa o bea.

| kosminb10 a răspuns:

Uite o poezie despre sclavi :
E facut-a despre mine :
Eu nu vreau sa viu un sclav,
conclav
Dar nici sa invat n-as vrea
livrea
Nu vreau nici sa merg la magazin
sau la bazin
Nicaieri nu vreau sa merg
Poate ma loveste un aisberg

Dar poate poate acolo o sa fiu tratat bine
abtine
Sa respecti un drept,
esti un om destept
Trebuie sa eliberam oameni din sclavie
e o grozavie
E un semn de bunatate
crestinatate
IMPOTRIVA comertului cu sclavi
oameni cei evlavi

| Alexander666 a răspuns:

Un lucru stiu sigur, dacii au fost un popor de malaci, ceva de genul: -1.90 160 kile de "fier brut", care in cea mai mare parte a timpului beau si trandaveau, dar in acelasi timp cu o placere enorma de a lupta big grinlaughing Nu se sinchiseau sa cucereasca nimic. De acolo ne tragem noi- poporul mereu in defensiva, pai cum dracu` pana si Burebista se saturase saracu de-atatia betivi ordinari de-a ars toate viile, in speranta de a trezi spiritul de luptalaughing)degeaba. Mihai Viteazul mi s-a parut cel mai ok domnitor care a realizat ceva: a castigat tronu`printr-un tupeu de-ala ordinar parsiv, nu s-a aplecat in fata sultanului.si asta l-a crezut de gasca laughing (saracu sultan). Dupa parerea mea a fost cel mai bun domnitor cu sange in ##@#, cu ganduri marete ascunse fata de ceilalti.Omul acela curajos, care tace si facelaughing. pacat ca a fost asasinat. Daca era lasat in pace nu mai era Romania asa de neinsemnata pe harta, cu siguranta! Cat despre Stefan cel Mare, dupa parerea mea, era un fel de robocop, mai marunt asa, mai grasunel, da cu o forta de-aia de o avea, cred, numai din noptile petrecute cu diverse domnite de pe la curtelaughing). A avut multe victorii si mi se pare doar 1 sau 2 infrangeri, dar tot in defensiva. Deci nu ma incalzeste cu nimic ca a ridicat atatea biserici sau a purtat atatea razboaie. Am prea multe pareri dar nu le pot enunta pe toate aici. Dupa parerea mea tuturor le era frica de un viitor atac din partea noastra, dar au ascuns chestia asta si au pretins ca nu suntem un pericol iminent. Eram de fapt niste barbari de-aia malaci care puteam porni oricand un asediu monstru ^^ sa-i faca pe toti sa tremure in peleme! nah ce sa-i faci nu poti schimba istoria, de asta ar trebui uitata, cel putin uitata de noi!