| Teardrop a întrebat:

Ce părere aveţi despre profesorii de istorie din judeţele Harghita şi Covasna, care predau istoria, numind tatăl fiecărui domnitor ca fiind Ungur?

Ştefan şi Vlad sunt la fel de unguri precum Matei Corvin, şi la fel de ungur este şi Mahomed. Ramses al doilea şi Hammurabi au fost şi ei unguri, şi Hitler, Mussollini, Stallin, toţi Ludovici şi Caroli Franţei au fost şi ei unguri.

Desigur, regele Arthur, precum şi toate dinastiile de generaţii japoneze erau şi ei unguri, şi la fel erau şi Vikingii şi Decebal, Burebista şi Traian. Dacii derivă direct din Unguri, şi Romanii au fost doar o greşeală a unui aventuri de noapte a unui bărbat şi a unei femei unguri.

Toţi pretinzând că sunt alte naţionalităţi, doar pentru a ne ameţii pe noi, când adevărata istorie ne arată că ei sunt...de fapt... unguri.

Ok, am exagerat prea tare, vă rog să mă scuzaţi.

Da' pe bune, ce părere aveţi despre această situaţie?

8 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Era un banc vechi pe tema asta.
"De ce au ramas Ungurii fara cai cand au venit pe aceste meleaguri?winkingPentru ca nu au fost PRIMII!"

Dar fiecare intelege ce vrea si crede-ma ca nu am nimic cu ei doar ca UNII nu-mi placbig grin.

Cat despre ce se preda in scoli e problema Inspectoratului Scolar Central ceeace e peste puterile unui astfel de site.Pe mine ma lasa indiferent ce se preda in scoli iar daca cineva doreste sa afle adevarata istorie cu bune si cu rele a acestor meleaguri nu are decat sa caute mai in profunzime, ca vorba aceea nu tot ce zboara se mananca iar profesorii sunt si ei intr-un partid acolo si poate spera la ceva; ca doar vrabia malai viseaza si calicul praznic.

Toata lumea sa traiasca numai noi sa nu murim!big grin

| Teardrop explică (pentru stlucian):

Da, dar copii află prima informaţie în şcoală, şi foarte mulţi se mulţumesc cu atât, apoi vin şi se ceartă cu mine pe site-ul ăsta, spunându-mi că Vlad Ţepeş a fost jumate' ungur, şi Mihai Viteazul a fost un "grec mai colorat"

| stlucian a răspuns (pentru Teardrop):

Primele informatii trebuie sa le primeasca acasa in "cei 7 ani de acasa" fara a face discriminari.Crede-ma ca nu-mi convine sa-i numesc pe tigani, roomi pentru ca SUNT TIGANI si nu au nici o legatura culturala/ideologica/etc cu alte popoare cum ar fi aromanii.In Engleza gypsies=tigani si nimic ma mult!
Crezi ca vreo sesizare va schimba ceva? NU dar in principiu cand se pun astfel de intrebari de catre un copil(depinde de varsta) poti aduce argumente grele cu ajutorul netului pe cat posibi si:

http://www.cimec.ro/Istorie/Istoria-romaniei-in-texte.pdf

| Teardrop explică (pentru stlucian):

Ok, eşti pe lângă subiect, o să te las în pace...

| stlucian a răspuns (pentru Teardrop):

Poate dar ce doresti tu? Du-te si da-le in cap profesorilor! Cu cine te razboiesti tu? Cu un sistem de invatament care oricum e corupt si dar pretinde bani/bani/bani! De unde sa ia statu daca STA!

Cat despre ce fac "profesorii" trimite o scrisoare(E-mail/facebook) lui Sabin Gherman de la LooK TV(Romania de laA laZ) e cel mai tare; parerea mea.

| Teardrop explică (pentru stlucian):

Vreau doar să dezboat problema, să văd dacă şi alţii sunt de acord cu mine...nu vreau să dau în cap nimănui..Nu poţi face nimic singur...dar cu oameni în jurul tău, care să te susţină, poţi muta munţii.

Cât despre scrisoare.e o idee bună. Poate o s-o fac cândva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astfel de profesori sunt niste jegosi care n-au ce cauta in invatamant.
Sa predea istoria bazata pe izvoare istorice, nu pe ceea ce viseaza ei noaptea. Ah, da-le-as foc de unguri nenorociti.

| madisong a răspuns:

E complet rusinos pentru romani sa le predea in acest mod profesori unguri! Cred ca si parintii mei sunt unguri daca ne luam dupa acest rationament...Stiu si un banc gen: Vorbeau Janos si Ion :
-Ma Janos, cum canta greieri in Transilvania?
-Cri -cri.
-Cand or canta Harum -Harum, o sa mai vorbim noi despre cand de maghiara e Transilvania laughing)