| Dorugar a întrebat:

Tot vad la TV si aud in jurul meu, propaganda anti-maghiara, pe motivul ca cica ungurii doresc sa ne ia Transilvania.
Oare nu vi se pare ca la baza acestei propaganda sta minciuna si lipsa de cultura?
Romania nu a luat Transilvania de la unguri ci de la Austro-Ungaria, adica de la austrieci, mai exact de la Imperiul habsburgic austriac, in care Ungaria a fost doar formal cu numele asa ca sa-i linisteasca pe revolutionarii unguri.
Asa ca nu Ungaria poate revendica legitim Transilvania ci eventual o poate face Austria care a eliberat-o de sub turci si apoi a stapanit-o sute de ani!
Nu credeti ca in acest context propaganda anti maghiara este doar o otrava inventata de politicieni pentru ca incultii sa-i voteze?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Pai normal ca evdoar demagogie destinata celor mai inculti alegatori. In plus, aceasta promovare a urii prinde doar la cei mai josnici alegatori. De fapt e un blat intre extremistii romani si unguri, atat din Romania cat si din Ungaria, prin care se intaresc reciproc.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mi se pare ca generalizezi prea mult si privesti problema doar dintr-o parte. Nu exista mai multa propaganda anti-maghiara din partea romanilor decat cea antiromaneasca din partea maghiarilor.
Ar trebui sa explici a cui a fost Transilvania unor maghiari si nu noua, acestia sustin ca Transilvania a fost ungureasca timp de un mileniu.
Cred ca putini romani si maghiari sunt ultranationalisti si ca promovarea urii si nationalismului sunt facute de o minoritate, mai ales unii politicieni si fanatici, care cauta sa se afirme numai pe aceasta tema. Pe acestia trebuie sa-i combatem si sa-i marginalizam.

| Dorugar explică (pentru Ioandelasal):

Poate ca ai dreptate cand zici ca eu as generaliza. Eu am fost de multe ori in Ungaria dar nu am obesrvat acelasi antiromanism acolo cum este invers in Romania
2 De ce ar trebui sa mai explic a odata a cui a fost Transilvania cand este clar ca a fost in ultimele secole a Austriei, dar absolut niciodata a Romaniei.
3 Cei care sustin mileniul maghiar in Transilvania sunt la fel de mincinosi ca si romanii care spun ca Transilvania a fost un stat romanesc ca Valahia de ex.
4 Adevarul este ca propaganda nationalista in cazul Transilvaniei este indreptata impotriva adevarului, si anume acela ca Transilvania ar trebui sa fie o legatura intre romani si unguri, preferabil intr-un stat comun, pentru ca si ungurii si ardelenii au absolut acelasi trecut istoric la care se mai pot gasi si legaturi cu Walahia si Moldova!

| SkyPilot a răspuns:

Propaganda bazata pe ura este de ambele parti. Ia un steag romanesc, infasoara-te in el si mergi prin Miercurea Ciuc. Dupa asta, povesteste-ne si noua experienta happy

| Dorugar explică (pentru SkyPilot):

Cand vrei sa provoci, nu trebuie sa te miri ca vei suporta consecintele provocarii pe care chiar tu ai facut-o. Ia incearca sa te duci acolo ca un om normal si nu ca un roman sovinist, si vezi daca noprmalitatea ta ii va deranja pe secui!

| SkyPilot a răspuns (pentru Dorugar):

Pana acum eu am vazut mai multi unguri sovini decat romani sovini. Pe ultimii i-am vazut doar la tembelizor.

| Dorugar explică (pentru SkyPilot):

Inseamna ca nu traiesti in Romania ci eventual in Ungaria

| Țoglă a răspuns:

Păi mi se pare normal să fie atacați politicienii maghiari (care să văd ca nemții de buni și corecți) și activiștii lor din moment ce vor să facă stat în stat cu tot felul de ținute și autonomii pe structuri etnice.
Este normal să reacționeze românii după ce unii maghiari își fac vise care oricum nu se pot realiza,pur și simplu provoacă tensiune degeaba.

Să nu uităm că acum ceva zeci de ani,pe vremea comunismului(!) a fost înființată regiunea autonomă maghiară, că tare se voia lucrul ăsta.
Știi ce s-a întâmplat după ce au primit autonomie? Exact,au cerut guvern propriu,gardă națională și culoar către Ungaria.

Această "ură" a început de la maghiari și tot de la ei se va opri. Dacă dânșii doresc asta.

Eu merg în fiecare an în Târgu-Mureș, am rude acolo. Însă oameni care să urască maghiarii mai mult ca maghiarii nu am văzut.Pur și simplu se desconsideră de acțiunile liderilor comunității proprii și acționează împotriva lor.

Și nu există "propagandă anti-maghiară" atâta timp cât ei se duc la parlamentul european să promoveze proiecte secesioniste și să facă ochi negri României, să acționeze împotriva statului în care ei trăiesc și tot ei să fie cei frumoși și inocenți.

Dacă maghiarii vor începe să realizeze să nu-și mai lase liderii să-și bată joc de România, românii nu ar mai avea ce să le reproșeze.

Nu poți să lovești pe cineva și dupa aia să te aștepți să-și ceară el scuze.Ori te oprești, ori continui să lovești mai departe.

| Dorugar explică (pentru Țoglă):

Nu stiu daca iti pot da dreptate, ceea ce pot sa -ti spun este faptul ca secuii au fost autonomi in toata existenta lor pe teritoriul pe care locuiesc si acum, si s-au trezit niste venituri ocupanti sa le interzica autonomia pe care pina si sangeroasa dictatura stalinista a respectat-o.
Prin urmare acea "infintata " Regiune Autonoma Maghiara´ a avut un trecut istoric cu o autonomie inca cu multe sute de ani inainte ca Romania sa existe.
Secui isi doresc un lucru care este normal in UR si anume o automie pe criteriul etnicitatii, si nu o secesiune. si asta in contextul in care si in Statele Unite ale Europei minoritatea romana (pentru ca in SUE toate statele vor fi minoritare) vor dori si ei sa aiba regiuni formate pe criteriul etnic si nu cred ca vor dori sa aiba regiuni romane bulgare sau romano sarbesti, tot asa nici ungurii nu vor dorii sa aiba o regiune romano maghiara mai ales cand conducerea romaneasca i-a facut sa fie cei mai saraci din tara.
Asa ca Proiectele cu care merg ei la Parlamentul UE nu este unul secesionist ci unul care doreste sa aiba o Euroregiune maghiara, lucru care este perfect normal in UE.