| ursachy a întrebat:

am o masina de cusut singer de prin anii 1914 sau 19XX si am inteles ca se da foarte scump dar nu inteleg de ce? am vazut preturi de 10 000 eurolaughing, dar eu daca asa putea asa da-o si cu 300 ron, are vreo piesa de aur in ea sau ceva de platina sau is legende?, am mai inteles ca pe timpul al doilea razboi mondial au ascuns germanii in ele piese de platina si aur ca sa poata iesi din tara.

6 răspunsuri:
| MissDelevingne a răspuns:

Pai nu? cum spune alicecullen cu cat e mai vechi cu atat este mai valoros, e un artefact, probabil fara dar sau poate

| Intruder19 a răspuns:

Exista si un mit despre aceste masini de cusut, se spune ca cateva masini au piesele facute din aur.

| aliceinchains a răspuns:

Nu trebuie neapărat să conțină aur sau altceva, poate costa atât pentru că e de colecție și e veche de aproape 100 de ani, și asta contează foarte mult, cu cât e mai vechi un lucru, cu atât e mai valoros.

| danut a răspuns:

Nu este un mit dar nu este vorba de masinile din anii 19XX ci de cele din anii 18XX si intr-adevar se pare ca numite organe dintr-un lot de masini Singer au fost inlocuite cu piese din platina (nu aur) pentru a ascunde anumite valori la sfrsitul razboiului. In mare, acele masini au fost "recuperate" dealungul timpului. Exista in interiorul masinii niste axe care pot fi din platina daca masina ta a facut parte din lotul respectiv.

| ursachy explică:

Multumesc pentru raspunsuri

| Trefla a răspuns:

Simplu e de colectiehappy