| Joker3134 a întrebat:

Era vreo tara bogata inainte de al doilea razboi mondial?

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inainte de al II-lea razboi mondial Romania era considerata granarul Europei si in 1868 moneda de 20 lei era din aur si era o monda puternica in Europa.

| cristi202 a răspuns:

Elvetia. Intotdeauna a fost bogata, indiferent de vremuri. Pentru ca, in timp ce celelalte tari erau implicate in razboaiele mondiale, ea a stiut sa isi pastreze neutralitatea. Din cate stiu, in secolul trecut, de-a lungul intregului secol, Elvetia izbeste prin constanta, a ramas cam la fel la toate capitolele, o tara bogata, ceea ce si este si acum.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Un rahat Cehia si SUA.

America e un mare rahat pentru ca aia au ajuns la un asemenea nivel de trai pentru ca au furat absolut tot ce se putea de la toate tariile din lumea asta. In 1922 adica dupa primul razboi mondial Europa era la pamant saracita si cu orasele si satele distruse, cimitirele din sate si orase erau pline de cadavre la fel si campiiile si dealurile pe unde au murit sodatii. Pentru ca unde mureau soldatii acolo ii ingropau, faceau o gropaa la comun de cate 20-40 de cadavre si ii aruncau acolo.

Cheia nu e bogata e cunoscuta mai mult pentru berea pe care o fabrica si pentru copetitiile sportive in rest e o tara mica si vai de capul ei nici deschidere la mare nu are. Ei au avut noroc ca sunt la granita cu Germania si s-au mai dezvoltat un pic dupa 1989 dar in rest sunt si ei la pamant.

Inainte de al doilea razboi mondial numai Germania nazista, Japonia imperiala si Regatul Unit (UK) erau cu un nivel mai ridicat de trai ca in rest Europa era varza din cauza Marelui Razboi din 1914-1918.
In 1922 SUA era in criza economica si politica iar Cehia nici macar nu exista era pe atunci Cehoslovacia o tara aparuta din destramarea Imperiului Austriac.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Inainte de al doilea razboi mondial nu erau tari bogate ci numai tari cu un nivel de trai mediu sau mic.
Daca vrei sa stii in cei 2000 de ani de istorie românii au fost niste amarati si niste saracii poti sa citesti carti de istorie cate vrei toate descriu realitatea asa cum o vezi.
Inainte de razboi românii mancau mamaliga cu ceapa si turte facute la soba numai o data la 3 luni mancau carne. Satele miroseau a balega de vaca si cal si prostii faceau copii in papusoi sau in podul casei.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Joker3134):

Tu sti macar ce inseamna viata? s-au macar sti cum e viata fiecarui om? e total diferita, exact cum ne-o descrie Biblia si filmele pe care le vezi fie ca sunt din fapte reale s-au povesti scrise dupa carti.
Fetele sunt mai rele decat baietii, mai e si Slabanogul. Sunt multe de spus.

Referitor la intrebarea ta cu "Și celelalte țări stăteau mai bine?" ei bine in America incepand cu Mexic in jos mai toate tariile erau varza multe find independente s-au colonii.
In Asia erau URSS care incet, incet, incepea sa isi bage nasul in China si Vietnam si in toate tariile din indo-china chiar si in Afganistan, Pakistan, Iran.
Australia era colonie a Imperiului Britanic la fel si Noua Zeelanda.
Antartica era impartita intre mariile puteri ale lumii.
Africa era impartita intre imperiile cononiale ale lumii si triburi. Mai exact in anul 1900 existau pe continentul negru (Africa) doar 50 de milioane de oameni si erau razboaie civile.
Europa era deja batrana datorita istoriei impartita in cateva tari si 5 imperii mai exact Imperiul Otoman, Rus, Austro-Ungar, Britanic, Francez (coloniile), si cateva regate Serbia, Romania, Bulgaria, Grecia, Elvetia, Italia, Spania, Norvegia.

Europa si America acum sunt moarte adica nu mai merge absolut nimic. De ce asa? simplu copii sunt prosti, ei bine nu toti dar putem spune ca s-au apropiat acele vremuri de final ca doar viata bate filmul.

Viata omului ramane pe pamant trupul se descompune si sufletul merge acolo unde ii este locul.

La fiecare 10 s-au 100 de ani lumea asa cum o stim noi se schimba, adica copii. Biblia in raport cu codul Torra a demonstrat acest lucru.
Uita-te la imagini cu bucurestiul in perioada interbelica si chiar si inainte de 1914 cum arata si cum arata acum in 2020. Se vede ca timpul si-a spus cuvantul.

Iti mai spun ceva si cu asta am incheiat. In Biblie e un verset care spune asa "Dumnezeu este cel ce schimba vremuriile oamenii si locuriile" cu alte cuvinte fiecare generatie care trece este tot mai slab pregatita si copii devin mai prosti in sensul ca se descurca mai greu in viata si la munca si in gandire. In fata lu Dumnezeu suntem cu totii egali caci cu totii suntem copii Lui fie ca suntem buni/rai, bogati/saraci, prosti/destepti.
Uita-te la astia batrani in ce hal sunt si iti dai seama ca nici ei nu au fost mai buni fata de cei de acum.

Este o teorie care spune cam asa: Inteligenta oameniilor a scazut de la generatie la generatie si asta datorita stilului de viata. Fiecare om cu viata lui total diferita.

Divorturiile au influentat viata oameniilor iar copii au fost afectati.
Mai era un verset care spune cam asa "Cei din urma vor fi cei din intai iar cei din intai vor fi cei de pe urma" adica sfarsitul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sa nu crezi ca acolo unde sunt tari bogate oamenii sunt OK, gresit lumea mereu sa impartit intre Ying si Yang.

Tu sti macar ceva despre tara in care te-ai nascut? sau despre lumea asta?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Hmm si restul? Germania, Anglia, Franta nu? oricum banuiesc ca tot erau mai bogate decat tara noastra de acum."

Franta in 1930 cu greu si-a revenit dupa primul razboi iar Anglia era OK o durea la basca si Germania platea pagubele din primul razboi si era in proces de dezvoltare pentru ca Hitler construia un imperiu si o armata cu care sa cuvereasca Europa si sa distruga URSS-ul si SUA.

In primavara anului 1939 Germania nazista avea 7 sau 8 milioane de soldati actvi si gata de razboi si 10 milioane in rezerva care puteau fi chemati ori cand, adica toti barbati cu varsta cuprinsa intre 17 si 50 de ani.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Viata e frumoasa pentru unii si de rahat pentru altii. Nu toti copii sunt meniti de la cel de sus de a avea o viata furmoasa s-au cat de cat normala.
https://www.youtube.com/watch?v=l39A5yB8U1A
https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w
https://www.youtube.com/watch?v=285OKea14Sc
https://www.youtube.com/watch?v=TrheSxzp_tQ

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Oamenii sunt cei ce tin tara in picioare daca copii sunt cum sunt atunci si viitorul o sa fie de rahat. Tu nu vezi ca e din ce in ce mai rau de la an la an.
Tinerii pleaca si raman numai batranii cu viata lor si cu guvernul care fura de rupe. La parnaie cum ai intrat e loterie care e ghinionist o pateste si atunci Dumnezeu cu mila in rest prostie si multa saracie.

AICI NU MAI E DE TRAIT.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sti ce se spune "Dumnezeu ii ia pe cei buni si raman cei rai."
Mai e si intrebarea: "De ce desteptii dau gresi in viata si prostii reusesc mereu."
Sunt intrebari la care fiecare copil se gandeste macar o data in viata.

| RKBlue a răspuns:

Cehia si Sua.

Răspuns utilizator avertizat
| Florin9Florin9 a răspuns:

Evident, de exemplu SUA