| Dchirila a întrebat:

Sal TPU cum se numeste felul acela de cutit cu o lama si doua manere, special pentru cioplirea lemnului.
Dau Funda!

Răspuns Câştigător
| donnie112 a răspuns:

Cutitoaiewinking

| untu a răspuns (pentru donnie112):

De unde stii? Ai urmarit repede pe Google?

| donnie112 a răspuns (pentru untu):

Nu te priveste de unde stiu, important e ca stiu si asa pentru tine nu stiu de acum, stiam mult inaintea ta...

9 răspunsuri:
| untu a răspuns:

O lama acsutita cu doua manere care se foloseste in tamplarie, sculptura si lacioplirea si curatarea lemnului de resturi se numeste CUTITOAIE!

| viotedy a răspuns:

Coarba

| untu a răspuns (pentru viotedy):

Ai raspuns gresit VIOTEDY! Coarba este o manivela pentru ridicarea si coborarea cricului de la autoturism!

| viotedy a răspuns (pentru untu):

E posibil.dar asa stiam, oricum depinde de regiune.

Răspuns utilizator avertizat
| MrAnderson a răspuns:

La mine i se zice "cutitoaie".
Se foloseste de obicei pentru a lua coaja de pe busteni. happy

| pci27 a răspuns:

CUŢITOÁIE, cuţitoaie, s.f. 1. Instrument format dintr-o lamă ascuţită de oţel (cu două mânere la capete), folosit în tâmplărie, dogărie, tăbăcărie etc. pentru cioplit, curăţat, îndreptat, răzuit.