| Madalina285 a întrebat:

Sall, TPU! Am nevoie neaparat de ajutor! Am avut de citit la scoala "Calaretul fara cap". Din pacate, nu am gasit cartea sa o cumpar si nici nu am putut sa o citesc pe net.Cand va incepe scoala, imi va trebui rezumatul.Pentru cei ce au citit cartea, puteti sa imi povestiti cate ceva pentru a putea construi un rezumat? Multumesc mult! FUNDA pentru cea mai buna povestire!

2 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

La biblioteca din cartierul tau ai cautat?

| BLABLAGAGA a răspuns:

Potrivit legendei călăreţul fără cap a început să dea târcoale oraşului. Când investigatorii de la New York au aflat că mai multe persoane au fost ucise l-au trimis pe Ichabod Crane, un comisar foarte bun. El a venit la familia Van Tassel unde s-a cazat. Bineînţeles că Ichabod nu a crezut Legenda călăreţului fără cap. El era un om care privea lucrurile din punct de vedere logic şi ştiinţifice. În copilarie mama lui a fost ucisă de tatăl său. Ichabod a avut coşmaruri toată viaţa şi el nu mai avea nicio credinţă. Domnul Van Tassel i-a spus povestea despre călăreţ, a crezut în ea abia cănd a fost martorul unei crime. Crane a întâlnit la familia Van Tassel pe Katrina Van Tassel şi în scurt timp s-a îndrăgostit de ea. Katrina a fost cea care la ajutat pe Ichabod să dezlege misterul. Călăreţul nu ataca la întâmplare ci pe cei din familia Van Tassel deoarece era condus de către cea care avea capul acestuia, cea care îl avea era mama vitrega a Katrinei. A vrut sa ii omoare deoarece i-ar fi revenit o avere. La sfârşit Crane s-a dus la New York cu Katrina şi tânarul Masbath. Călăreţul a dus-o pe mama vitrega a Katrinei cu el în iad deoarece a aflat că ea i-a furat capul. bafta