| Horia392 a întrebat:

Salut. Am o carte la care sa fac rezumat la scoala sapt. asta. Are mai multe capitole, doar primul fiind cel care intra cu numele cel mai bine. este vorba despre viata unui sfant, iar celelalte capitole nu au legarura, ex la intrarea in biserica a maici domnului, la nasterea domnuilui nostru iisus hristos. Fac rezumatul la fiecare capitol pentru 2-3 pagini sau doar la primul?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La fiecare.

| SharpEagle a răspuns:

Pai, daca ti s-a dat de facut "rezumat la carte", atunci ar trebui sa faci la toata, ma gandesc. Acuma, daca tu stii ca doar primul capitol este cel cu greutate, atunci majoritatea rezumatului fa-l despre acel capitol, mentionand dupa si celelalte capitole, in aspectele lor esentiale. Daca ma intrebi pe mine, asa, de la distanta si fara sa stiu ce faceti voi acolo, important mi se pare cel cu nasterea, dar, deh, acum tu stii cel mai bine ce vi s-a cerut...
Totusi, daca este o carte, m-as mira sa nu existe conexiuni intre capitole, cumva. Nu cred ca-s aruncate acolo doar de umplutura. De aceea, rezumatul trebuie sa fie un tot unitar si cumva sa aiba consistenta si coerenta pentru toata cartea. Deci, cauta si legaturi intre ele, vezi ce-ar putea fi. O avea si-o prefata, citeste-o, te mai lamuresti si de acolo despre "ce-a vrut sa spuna autorul".
Spor!