| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Daca am zis" sa ma c*c pe vinul lui x" este pacat? Vinul este sangele Domnului nostru Iisus Hristos...doar cel de la Biserica atunci cand se pogoara Duhul Sfant sau tot vinul este sangele Domnului si painea trupul si sangele Sau?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Expresia aceasta nu trebuie folosita in nici o circumstanta: fie ca bautura este consumata ca atare acasa, fie ca este considerata a fi pusa deoparte pentru o slujba religioasa. Este vorba de formarea defectelor de caracter care aduc o stare neplacuta.
Cat despre lucrurile sfinte, omul nu se roaga si multumeste lui Dumnezeu pentru simbolurile considerate sfinte, ci si pentru consumul zilnic de acasa.

"...Tot vinul este sangele Domnului si painea trupul si sangele Sau?" Raspuns: nu tot, ci doar cel ce tine de slujba religioasa. Iar acesta trebuie considerat si privit ca fiind un simbol, chiar daca el a fost sfintit (adica pus deoparte) pentru astfel de ceremonie/slujba.
A fi sfant inseamna a fi pus deoparte, ales.

13 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

E păcat doar dacă e sec şi minim Cabernet Sauvignon, eventual şi de-o anumită vârstă. Pe de altă parte, dacă-i orice fel de rose, mai spune-o de câteva ori happy.

| danut a răspuns:

Vinul Biblic NU este cel pe care il sti tu. In acele vremuri, DACA vei studia vei afla ca ceea ce numim noi vin, nu exista, vinul fermentat a aparut acum cateva sute de ani. Vinul Biblic este mustul nefermentat facut din struguri. FERMENTUL inseamna MOARTE, iar Dumnezeu ESTE viata, deci vinul fermentat care este obtinut prin moarte nu poate reprezenta sangele Domnului Isus Hristos.

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

D'aia se spune ca Noe s-a imbatat.

| xerxes1 a răspuns (pentru SG1995):

Si Lot le avea cu bautura si incestul.Era dezmat total.Fii lui Aaron au intrat beti in cortul intalnirii.

| xerxes1 a răspuns (pentru SG1995):

Efeseni 5:18. "Nu vă îmbătaţi de vin, aceasta este destrăbălare. Dimpotrivă fiţi plini de Duh."

Astia reuseau sa se imbete cu vinul biblic antediluvian al lui Danut inca cateva mii de ani.
rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Noe avea bauturi alcoolice din perioada antideluviana, aia stiau sa faca alcool dupa aceia abia pe undeva dupa anul 1500 a aparut vinul, se consuma un gen de mield sau must fermentat din care te imbeti destul de usor DAR vinul a aparut cu mult mai tarziu. Cine nrea sa stie mai mult sa studieze istoria si sa nu vorbesca fara rost.

| xerxes1 a răspuns:

Iisus facea vin si din apa chioara ca doar era evreu.Zahar cu pumnul apa cu furtunul vin din 0031.
Era ca si sangele lui deoarece asa isi intretinea copiii, amanta, fratii si familia.

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru xerxes1):

Dumnezeu sa te ierte ca nu stii ce vorbesti!

| EcceHomo a răspuns (pentru xerxes1):

Da,şi îl lăsa să se învechească în butoaie noi de stejar pentru profunzime suplimentară şi densitate.

| xerxes1 a răspuns (pentru EcceHomo):

Se impartaseau non-stop pe vremea aceea.

| xerxes1 a răspuns (pentru Mihai_Vlad_1998):

Stai linistit, sunt preten bun cu Gizas al vostru.
El imi spune ce sa scriu.
Si tot el rade de raspunsurile voastre.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Normal ca este pacat dar mai citeste si tu biblia unde spune ca mai bine te bizui pe un nebun decat pe cineva cu vorba spurcata.

| DonGiani a răspuns:

Vai de capul tău