| Cristi_4173 a întrebat:

Salut.Am o chitara electrica si as dori sa stiu de ce cand ating putin comutatorul(schimbat-orul de doze) sau misc brusc chitara se intrerupe imediat sunteul.Am desfacut chitara crezand ca are un fir deslipit sau ceva prin ea insa totul era in regula. Daca pun alt comutator s-ar schimba ceva? Mai are cineva problema asta?

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cu un aparat de măsură poţi verifica acest lucru. Poţi avea aceleaşi probleme şi din mufa jack mamă sau mufa jack tată, sau chiar de la cablu care poate avea întreruperi. Potenţiometrul de volum poate fi şi el o cauză. Asigură-te dacă problema este întradevăr de la comutator şi apoi schimbă-l.

| Arthur a răspuns:

Fă atunci un ştrap pe contactele comutatorului şi vezi dacă se repetă situaţia.

| Arthur a răspuns:

Ştrapul e o conexiune între două puncte ( leagă contactul probabil defect pe direct, adică contactele între ele ).

| Cristi_4173 explică:

Nu este sigur de la jack si nici de la cablu.Am verificat acest lucru.