| ByaBii a întrebat:

Am primit pentru un concurs de desen tema,, cu ochii în soare " și nu știu ce as putea desena pe tema asta. Ma puteți ajuta? Dau fundă +vot.

Răspuns Câştigător
| LauraSauLura a răspuns:

Poți desena doi oameni :unul care se chinuie sa meargă spre soare și unul care se adăpostește după el ( morala e ca oamenii te folosesc și ca e mai bine pe cont propriu sau ca unii prieteni nu te ajuta!)

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Întrucît, în mod normal, la soare nu te poți uita decît aproximativ două - trei secunde, expresia „cu ochii în soare" are un sens metaforic și anume acela de a lăsa pe cineva mofluz, pus în situația de a nu avea replică, de a nu mai putea face nimic.
Un fel de a-ți pune pofta-n cui.
Doar ca o glumă, eu ți-aș propune un desen căruia a-i putea să-i dai următorul joc de cuvinte.
Într-un parc, un tînăr care se uită după o tipă foarte sexy, cu o fustă mai mult decît scurtă.
Iar titlul desenului ar putea fi: CU OCHII PARC-ar vrea să se... ÎNSOARE!
Sau, pur și simplu „L-a lăsat cu ochii în soare". Normal.
Respectiva individă este inaccesibilă pentru el.
Aici, figura individului trebuie să exprime aproape totul.
Sau, tipa merge pe un drum cumva sugerat către soare, iar flăcăului i-a rămas doar să se uite.
Un fel de replică inversă la „Luceafărul".
Acest grupaj „să se " ar putea fi sugerat ( cumva )prin cifra „șase".
Sau, o altă idee...
O literă I, mai mare, în care desenezi un ochi.
Tot acest desen se află într-o literă S, și totul într-o literă O.
Soluția problemei este : Cu ochii în soare.
Dezlegat vine așa: Cu - ochi - i- în - s - o - are.
O altă idee ar putea fi...
Desenezi un soare, care ar semăna cu un cap de om ( îi faci și gură - o linie curbă; și două nări; iar în loc de ochi pui două litere „I".).
Deci dezlegarea ar fi : Cu ochi - i - în soare; sau Cu ochi - i, ins oare?
Ce zici? Îți surîde ceva spre niște astfel de idei?

| ByaBii explică (pentru corolav):

Mersi pentru răspuns, chiar ai idei foarte bunewinking deși concursul a trecut știu la cine o sa apelez data viitoare happy

| Carmen27 a răspuns:

Poti desena un copil care "a ramas cu ochii in soare" dupa ce a vazut ca s-a vandut ultima prajitura(care trebuia sa fie a lui).

| vega358 a răspuns:

Poti desena oameni care se tin de mana si se uit la soare

| JessieAnia a răspuns:

Hei! Ai putea desena un peisaj frumos, seara, luna plina, un lac, pe malul lacului un baiat cu un trandafir in mana stand suparat.
Dar, depinde cat talent ai la desen, eu asta as desena. Prin "cu ochii in soare" eu inteleg a fi lasat balta sau a lasa balta. happy

| Ion_Alexandra_2001 a răspuns:

Pai ai putea face ceva impresionant, care sa impresioneze si sa ia ochi!

| Andries_Larisa_Ioana_2000 a răspuns:

Poti desena un om care sta la soare.Si un soare cu ocelari si marea. Poti scrie me google desene de vara si da la imagini. Si eu am avut ceva de jenul asta si am gasit acolo.