| Cristian_Titel_2001 a întrebat:

Care este diferenta dintre Acrilice si Tempera? Care este mai buna pe hartie?

Răspuns Câştigător
| razor1997 a răspuns:

Acrilicele sunt culori care in mare parte nu au nevoie de apa, se oau foarte greu de pe haine, spre deloc si incarca foaia, se folosesc cel mai des pe panza, tempera sunt culori mai usor de manuit fiind usor diluabile in apa si mai accesibile ca pret, dar ca sa pictezi cu tempera si folosesti multa apa iti sugerez o foaie mai groasa

3 răspunsuri:
| RagnarokR a răspuns:

Tempera are nevoie de apa. va fi deci diluata inainte de a fi folosita.

acrilicile nu au nevoie de apa, sunt deci mai groase si mai rezistente la apa, in sensul ca poti folosi acrilice pentru a picta pe perete, iar daca stergi usor cu un servetel umed, nu se va strica ceea ce ai pictat.

Dar pentru hartie, tempera. nu are rost sa folosesti acrilice. tempera foloseste

| alinaacuarela a răspuns:

Acrilicele sunt lucioase si se picteaza pe panza mai bine, iar tempera nu este lucioasa si este foarte buna pentru hartie. Suces la pictat!

| Alesia28 a răspuns:

Buna, profesoara mea de desen spunea ca tempera este una din cele mai bune. Pe hartie tempera din cate stiu este cea mai buna