| zzz_1061 a întrebat:

Salut, cine a auzit de "utopia" de Thomas Morus? trebuie sa o citesc pentru filosofie, puteti sa-mi spuneti cite pagini are si daca as putea s-o gasesc undeva in format electronic, sau poate este film dupa aceasta carte?

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Nici nu-i de mirare ca nu ai gasit-o inca de vreme ce nu cunosti numele corect al autorului, pe care nu il cheama Thomas Morus ci Thomas More (mai precis Sir Thomas More). Cartea, aparuta initial in 1516 in latina ramane una din cele mai mari lucrari filosofice ale istoriei. Areundeva la 140-150 de pagini si se gaseste la orice biblioteca judeteana la sectiunea filosofie. In format electronic eu personal nu am gasit-o, doar franturi dar banuiesc ca se gaseste si asa. Filme dupa Utopia lui Thomas More nu sunt, doar dupa alte carti numite ''Utopia'' dar cu plot-uri complet diferite (asta ca nu cumva sa gasesti un film numit Utopia si fara sa stii sa preiei plot-ul de acolo si apoi la scoala sa te trezesti cu un 2.)

| Leocerba a răspuns:

Avem pe TPU o persoana care te-ar putea ajuta sa citesti cartea in format electronic : rroxi44.Trimite-i un mesaj aici :http://www.TPU.ro/utilizator/rtbm
Ceva-ceva stii tu cu filmul,exista o colectie de DVD-uri speciala,la care au contribuit Cambridge educational,HBO,BBC active,Discovery Channel si altii,prestigiosi, si in aceasta colectie il ai si pe Thomas More cu Utopia lui.Dar sa nu crezi ca vine actorul si citeste Utopia, mai pun aia vreo 2 harti, canta pianul si gata-i lucrarea.Acolo sunt referiri la autor, la contextul in care a scris, e un fel de rezumat.
Cel mai fain e s-o citesti din scoarta-n scoarta, ca s-o pricepi.
Spor!

| Catherine_8535 a răspuns:

Din câte știam eu Morus e folosit în română, și More în engleză. Nu sunt corecte amândouă?

Dacă știi bine engleză, uite aici.
http://history-world.org/Utopia_T.pdf
http://www.gutenberg.org/files/2130/2130-h/2130-h.htm

Dacă nu, mergi la bibliotecă. Sau ai putea să încerci versiunea asta, în română, http://www.scribd.com/doc/38238729/Thomas-Morus-UTOPIA deși nu știu dacă e completă/corectă.