| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor.

Vreau sa public pe internet cel putin o carte de germana, foarte detaliata.

Am inteles ca dreptul de autor este protejat prin ISBN iar cu ORDA nu trebuie sa am de a face in acest sens. (Am citit deja site-ul oficial ORDA si nu am gasit nimic concludent in ceea ce priveste dreptul de autor pentru carti).

Puteti va rog sa-mi scrieti:

- se primesc simultan pentru aceeasi carte, cele 3 tipuri de ISBN (pdf, print si e pub)?
- sau trebuie primit ISBN-ul separat pentru fiecare tip (pdf, print si e pub)?
- dupa cat timp se primeste ISBN-ul si cum (prin posta, e-mail sau doar ducand personal cartea)?
- la care institutie trebuie sa merg pentru ISBN?
- trebuie sa trimit cartea in forma tiparita, sau se accepta si trimiterea ei in format electronic (de exemplu, prin e-mail)?
- daca as primi ISBN doar pentru varianta PDF, as putea folosi acel ISBN si pentru a printa cartea la o editura? Sau acel ISBN se poate folosi doar pentru varianta PDF si nimic mai mult?

Am auzit ca o persoana are dreptul la un ISBN gratuit pe an. Deci, daca as primi un ISBN in decembrie anul acesta, urmatorul ISBN l-as putea primi doar anul viitor, tot in decembrie?

Cate luni trebuie sa treaca intre primirea a 2 ISBN-uri diferite, pentru 2 carti diferite?

Ce se intampla daca doresc sa public mai multe carti in acelasi an?

Primul ISBN ar fi gratuit iar pentru urmatoarele ISBN-uri cat ar trebui sa platesc? Pretul este in functie de numarul de pagini pe care il are fiecare carte in parte? (Adica pentru o carte care contine 400 pagini platesc mai mult decat pentru una care are doar 200 pagini?)

Sau exista un pret fix pentru o pagina, iar acela este raportat la nr de pagini al cartii?

Dupa ce primesc ISBN-ul pentru o carte, am voie sa adaug in cartea respectiva in plus DOAR niste exercitii de gramatica si rezolvarile lor? Pentru ca imi ia timp sa scriu asa de mult si nu sunt sigura ca as putea sa termin de scris toate exercitiile in decembrie - partea de gramatica este terminata de mult timp.

Exista un site - sau mai multe site-uri - unde pot obtine informatii care sa ma ajute in acest sens?

Le multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Codul ISBN este codul international standardizat pentru identificare a cartilor (inclusiv sub forma de cod de bare) si trebuie sa fie inclusa in carte.
Pentru a obtine codurile ISBN trebuie sa trimiti cerere separata pentru fiecare tip de aparitie (coperta moale, coperta cartonata, e-book, sound-book etc) la Biblioteca Nationala a Romaniei.
Detaliile (inclusiv formularul) le gasesti pe site-ul lor:
https://www.bibnat.ro/ISBN-s21-ro.htm

Ca persoana fizica, daca iti distribui /vinzi singura cartile, atunci nu ai neaparat nevoie de cod ISBN, dar este recomandat.

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Citeste! Te poate ajuta! Acceseaza si linkurile de sub informatie.
https://www.bibnat.ro/ISBN-s21-ro.htm