| virusel a întrebat:

Salut, doresc sa scriu o carte.Am scris deja cam 17 pagini si am nevoie de parerile altora pentru a-mi da seama daca are rost sa continui, Astept pareri sincere.

Intuneric, intunericul era tot ce vedeam.Parca eram prins in cel mai intunecat cosmar.Nu imi simteam mainile sau picioarele, tot ce simteam era o durere in piept care se amplifica din minut in minut si devenea insuportabila. Durerea se extindea din ce in ce mai repede in tot corpul, o simteam strabatandu-mi venele. Vroiam sa mor, sa scap de chin, de tortura care imi era data sa o indur. Nu imi simteam pulsul sau inima batand, nu imi simteam nici propira respiratie si nici sangele curgandu-mi prin vene.Eram cu siguranta mort, dar daca era asa cum presupuneam…de ce simteam durerea, de ce simteam acel curent care imi strabatea venele prin tot corpul facandu-ma sa urlu atat de tare incat sa-mi explodeze plamanii.Chinul prin care treceam era peste puterile mele si nu stiam cat mai pot sa rezist. Zile in sir acea durere a persistat in corpul meu, pana intr-o zi cand a disparut.Am deschid ochi, afara era tot intuneric am simtit nevoia sa iau o gura de aer proaspat.Am inspirit pe gura, nu simteam aerul intrandu-mi in plamani.Tot ce am simtit a fost un miros ciudat de rugina si pamant umed.Am incercat sa ma ridic, desi nu vedeam nici la 1 m distanta.Am lovit ceva rigid cu capul si am auzit ceva rupandu-se, in urmatoarea clipa un val de pamant a navalit ca o avalansa peste mine, am incercat iar sa ma ridic cu atentie, am pus mainile in fata si am observat ca eram intr-o camera, m-am rasucit in stanga si in dreapta, camera era destul de mica, mai degraba era o cutie.Am bagat maina prin spartura de unde navalise avalansa, tot ce simteam era pamant, pamant si iar pamant, am inceput sa lovesc cu pumni incercand sa-mi fac loc incat sa pot sa ma strecor afara.Am inceput sa sap cu mainile in pamant, era extenuant.Desi inotam prin pamant nu simteam lipsa de aer, era ca si cum nu aveam neoie de asa ceva, nu stiam ce se intamla cu mine.In timp ce sapam am dat cu mana in ceva…se simtea ciudat, ca si cum cineva imi mangaia palma, ochi imi erau plini de pamant nu puteam sa vad unde ajunsesem, dar oriunde as fi fost aces loc tot pamantul de care eram acoperit disparuse.Simteam iar mangaiatul acela, era ceva nemaiintalnit, mi-am curatat ochi de pamant apoi mi-am dat seama ca era ploaia care se izbea de fata mea precum valurile se izbesc de malul mari, am ramas nemiscat aproape 5 minute uluit de sentimentul pe care il traiam, aveam pentru prima oara dupa atatea zile de chin pofta de viata ma simteam nou intr-o lume noua care astepta sa fie descoperita. M-am uitat imprejur desi nu vedeam excelent am observat ca eram inconjurat de pietre funerare si diferite statui cu chipuri sterse si distruse de timp si de vreme, eram intr-un cimitir, dar cum e posibil,"am murit?"mi-am spus eu ingrijorat, atunci de ce am acest cosmar.Morti nu viseaza, m-am intors iar in spatele meu era o statue intruchipand un demon, avea coarne, copite, coada, iar in maini tine un baiat, m-am apropiat ca sa detaliez aceasta statuie mai indeapropae iar atunci un fulger s-a format pe cer, in clipa acea statia parca se miscase intinzand mana spre mine, m-am dat inapoi cazand pe o piatra funerara pe care o daramasem, uitandu-ma la acel demon mi-am dat seam ca doar imi imaginasem, cum era posibil ca o statuie sa ia viata.Am ramas cu fata in jos uitandu-ma cum ploaia astupa groapa pe care o facusem, nu visam chiar am iesit din mormant, camera mica in care am stat era de fapt...am luat o pauza sa-mi limpezesc creierul, era defat un sicriu.Pe crucea de la capataiul meu nu scria nimic, era o cruce simpla din lemn facuta din 2 scanduri care erau tinute una de cealalta de un cui ruginit.In timp ce incercam sa imi adun gandurile, un miros, asa de dulce asa de rafinat pe care nici o fiinta umana nu ar putea sa-l simta m-a lovit cu o forta de nedescris, desi nu stiam de unde vine.Corpul imi tremura, mirosul era tot mai aproape si tot mai irezistibil, gatul incepuse sa imi ia foc, ochi imi erau imbibati in lacrimile care reuseau cu greu sa imi scape.Am vazut in indepartare o silueta, era o femeie bruneta, plangea pentru moartea unei persoane dragi, statea intinsa langa un mormant mangaindu-l, plansul ei era ca o muzica in urechile mele, mirosul acela dulce venea dinspre ea.Simteam ca ma inebuneste, am inaintat spre ea, mersul meu era ca un dans, cand m-a vazut a inceput sa tipe si a ramas incremenita, nici nu a apucat sa faca un pas, am apucat-o de gat, in timp ce se uita speriata la mine si-a facut cruce si a inceput sa rosteasca ceva intr-o limba necunoscuta de mine. II simteam inima batand la fel de repede cum o pasara colibri isi misca aripile, sangele care ii circula prin vene cu o viteza anormala. M-am aplecat spre ea mirosindui parfumul inca o data si intr-o fractiune se secunda i-am muscat gatul.Am inceput sa ma infrupt din sangele ei cald, arsura disparea cu cat beam mai mult din sangele ei delicios.Ma simteam puternic, in acele momente nu ma mai interesa ca am ucis o persoana, tot ce vroiam era sa imi potolesc setae, sugeam sangele ei cu asa o pofta ca nici nu mi-am dat seama cand s-a terminat, femeia era alba, ma uitam la ea si nu-mi venea sa cred cea ce tocmai am facut. Femeia era in bratele mele cu gatul aproape rupt ploaia izbindu-se de corpul ei fara suflare spalandul de sange, apoi am auzit mai multe voci vorbind toate odata, erau furioase si se indreptau spre noi strigand toti "nesuferitul, nesuferitul, prideti-l.Eram speriat, am aruncat cadavrul femeii si am inceput sa fug. Eram dezorientat vroiam sa merg acasa desi nu stiam unde mai exact acest loc, sau daca exista

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa va scrie continuarea, voi nu ati inteles ca scrie carte? Cumparati cartea dupa ce o scoate.

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E plina de greseli de ortografie. Atat de multe incat nu am putut-o citi fara sa ma enervez. Prima regula este sa fii un perfect cunoscator al limbii in care scrii. La tine, mai e mult pana departe.

| Alex_7297 a răspuns:

Te contrazici singur omule!'o simteam strabatundu-mi venele';
'nu-mi simteam sangele strabatand prin vene'
'de ce simteam acel curent care-mi strabatea venele?'.
Cele 3 enunţuri sunt unele după altele...straight face

| Mihaela_2782 a răspuns:

Wow... si mai departe?
E de-a dreptul infricosatoare. Te rog sa continui pentru ca, chiar vreau sa citesc cartea. M-a prins povestea mai mult decat ''Twilight".

| karra a răspuns:

Astept sa scrii continuareawinkingchiar mi- a placut pana aici happy

| Adina_4189 a răspuns:

La inceput nu mai stiam despre ce e vorba, caci ai sarit de la o faza la alta, apoi am vazut ca era vis care pana la urma nu e vis ci esti in sicriu, e cam fioros, insa si eu am scris o povestioara cu un vampir dar era mai putin infricosatoaretongue daca iti vine sa scrii... scrie. Ai unele greseli, probabil ai tastat rapid. Daca continuui, sa-mi trimiti continuarea, sunt curioasa.

| anss23 a răspuns:

Mie imi place pana aici!:Chiar ar trebui sa continui.big grin

| virusel explică:

@Julyssa, sincer sa fiu tot ce am scris este din imaginatia mea, cand scriu ma gandesc la ce as vrea sa citesc eu intr-o carte. Ce m-ar face sa continui sa o citesc, si nu as recurge la furtul ideilor altora, dar m-ai facut curios si o sa ma uit sa vad despre ce ii vorba in ucenicul vampirului

| virusel explică:

Am 17 ani...si mersi de sfaturi.Si in legatura cu ce a spus Brigaela despre greseli, stiu ca am multe dar ce-a ce scriu acum nu este varianta finala fireste. Dupa ce termin cartea o sa o recitesc de 100 de ori daca e nevoie pentru a corecta toate greselile.

| virusel explică:

Alex te rog sa mai citesti odata ca nu prea ai inteles. Sa iti explicbig grinurerea se extindea din ce in ce mai repede in tot corpul, o simteam strabatandu-mi venelebig grineci aici simtea durerea.

Nu imi simteam pulsul sau inima batand, nu imi simteam nici propira respiratie si nici sangele curgandu-mi prin vene:Aici e cu totul altceva.

Eram cu siguranta mort, dar daca era asa cum presupuneam…de ce simteam durerea, de ce simteam acel curent care imi strabatea venele prin tot corpul:Iar aici era un fel de intrebare retorica in legatura cu prima fraza.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, pare descrierea unui episod de vis. Este în mod clar un fragment din ceva. Dacă continui tot așa, te epuizezi, nu are sens. Depinde ce faci cu fragmemntul acesta, cum îl integrezi în ceva. Vi fi roman, e nuvelă deja gata, va avea cartea un subiect de tratat sau mai multe, care este publicul țintă, cine te va citi și va aprecia ceea ce scrii. Deocamdată, din această lectură nu rezultă nimic clar, dacă chiar vrei ceva cu scrisul tău sau doar scrii pur și simplu cum îți vine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Sa sti ca am citit tot si mi-a placut foarte mult. chiar se vede ca ai pus suflet in aceste randuri... chiar merita. Dar ceea ce vreau sa-ti spun de fapt este ca daca u vrei sa scrii aceasta carte, ar trebui so scrii. sa nu ti cont de parerile altora... sa faci ceea ce simti tu. Dar oricum este foarte tare si chiar ca ar trebui sa continuiwinking succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fain, interesant. Ai scris asta dupa ce ai citit "Ucenicul vampirului", asa-i?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte tare.Imi place, e captivanta. Greselile de ortografie le-ai facut, cu siguranta, doar la transcrierea pe acest site. Din cate observati, a scris mult si era imposibil sa nu se strecoare greseli.Nu lua in seama rautatile. E ok.Cati ani ai? Te intreb deoarece chiar ai imaginatie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ft tare tine-o tot asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emo... mai uita-te peste ortografie :p. nu e stilul meu, dar e bunicica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga virusel sunt fana ta nr1! Bravo, ai talent ...continua!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Virusel, nu sunt fana ta numarul 1 si nu raspund pentru funda, asa ca fii atent la mine:
In primele randuri ai repetat obsesiv cuvantul "vene", deranjant!
As putea considera ca sunt greseli de redactare, dar, poti sa citesti si de o mie de ori, daca nu vezi greseala, ti se pare minunat:
- substantivele nu le articulezi totdeauna, vezi "ochi", "morti"...;
- ai mare grija: omiti cratimele, de exemplu: "s-a", "mirosindu-i"...;
- omiti virgule obligatorii, cum sunt cele care leaga propozitiile de acelasi fel intre ele sau cele care se asaza inainte de conjunctia adversativa "iar".
Asta, legat de forma, iar in ceea ce priveste formula narativa si expunerea, stilul e putin incarcat, aglomerat, inca nu e format.
Banuiesc, dupa modul cum te exprimi, la masculin, ca esti baiat. Nu uita un lucru: creatorii marii literaturi sunt barbati, nu-i face de ras! Exerseaza, invata, citeste multa literatura si vei gasi formula proprie.
Si inca ceva! Sa nu crezi niciodata cand cineva te maguleste, sigur vrea ceva de la tine, chiar si o funda!hee hee

| AiDa_5611 a răspuns:

Sigur, trebuie' s-o continui! Si cand o scoti pe piata anunta-ma, o voi cumpara! happy

| eu_9968 a răspuns:

Pur si simplu mirobolanta:Xnu te oprii aici...continuatonguehappyhappyhappy:*

| spooky a răspuns:

Mi-a placut.Cam infricosator.Cred ca ai muncit la ea dar daca iti face placere eu zic sa continui si sa ne scrii si noua continuarea.succes :*

| AmonAttila a răspuns:

Ca și Critic Literar și scriitor, îți zic următoarele: Nu stăpânești deloc bine limba română și acest text nu are absolut niciun fel de valoare literară. Ești o varză abismală. Și am fost blând. Foarte. Daniel U. - Out.