| adriangrowinglife12 a întrebat:

Salut, niste idei de activitati handmade pentru ocuparea timpului, dar sa fie si frumoase? Sau alte activitati/meserii/idei mici de antreprenoriat, mici afaceri pe care le pot face/invata singur de pe internet? Mersi.

6 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Gasesti idei pe pinterest/instructables si alte site-uri din astea, cauti ce te intereseaza. Se numesc "diy" sau "craft" in engleza, gasesti si video.

| adriangrowinglife12 explică (pentru oglindasultanului):

Multumesc frumos! Am vazut pe yt lucruri "dyi". Intrebarea este, oare daca ma apuc sa fac lucruri de genul oare se vand in Romania?

| RxTx a răspuns:

Uite îți faci un chioșc dinastia
http://www.fitosica.ro/

Fitosica câștigi că și Bobby 2000 euro/ luna
Și este și i afacere frunoasâ

| Bronson1 a răspuns:

Poti incerca sa faci niste lucruri handmade din lemn, cu rasina epoxidica si sa le pui apoi pe ebay si alte site-uri de vanzari, straine. Nu exista talent, deci nu te demoraliza daca nu iti iese la inceput. Nimeni nu se naste artist. Arta se invata prin multa munca, si multa rabdare. E plin de tutoriale pe Youtube, deci tot ce-ti lipseste e sa iti procuri lemn si rasina la preturi bune. Poti eventual recicla mobila veche donata pe anumite grupuri de Facebook. Hai, la arta cu tine!

| adriangrowinglife12 explică (pentru Bronson1):

Salut. Multumesc pentru sfat, mai multe informatii aditionale adica de unde pot lua acea rasina, si ce fel de rasina? Ca pe yt acelea poate sunt din alte tari. Oricum multumesc inca odata, probabil o sa ma apuc de asta daca gasesc suficiente informatii legat de cum sa procedez pas cu pas.

| Bronson1 a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

De exemplu: Set Rasina epoxidica transparenta RL1941, DEVE, 1kg rasina si 0.5 kg intaritor

De fapt orice rasina epoxidica cu intaritor. Poti adauga culori in rasina, chiar si obiecte (monezi, pietricele, etc.).
Gasesti pe mai multe site-uri care vand rasini, inclusiv pe olx gasesti mai ieftin, daca ai noroc si nu iti iei teapa. Prima oara iti recomand sa cumperi de la un magazin de incredere, ca sa stii cum trebuie sa fie o rasina adevarata, ca mai apoi daca iti iei de pe olx, sa stii cum sa procedezi cu ea.

Ca si exemplu, lampi din rasina epoxidica (in linkul de mai sus), cutii de bijuterii, lucruri mai marunte de inceput. Daca iti faci un atelier in timp, poti sa faci mese si scaune. Mesele reusite se vand si la cateva mii/zeci de mii de eur, dar ai si niste costuri (rasina e scumpa daca nu o iei en-gros, lemnul e scump daca nu stii de unde sa-l procuri.

Iar in legatura cu vanzarile, nu iti recomand sa vinzi in tara, doar pe net. In timp iti faci un site, un brand, si le vinzi si mai scump. Poti si pe olx, dar romanii nu prea se inghesuie la lucruri handmade, si daca o fac, vor sa cumpere cat mai ieftin. Le trimiti frumos cu Posta Romana la cumparator si nu ai niciun stres, te costa cam 150 lei sa trimiti un colet de aprox 1kg in America.

Gasesti clipuri in care te indrume pas cu pas, daca stii engleza, trebuie doar sa te prinzi ce si cum sa cauti.