| cristiplm a întrebat:

Salut oameni. Am nevoie de o idee, o idee de desen bazata pe urmatoarele versuri: Cartea de matematică e ca o carte antică
Plină de praf. Întâlnirea cu ea e dramatică.
Chiar dacă-i geometrie, fie ea și algebră
La mate sunt în trecere de parc-aș fii pe zebră.
Folosesc numerele într-o singură instanță:
Când număr câte zile mai sunt până la vacanță.
Am uitat și tabla înmulțirii, cu trecerea anilor
Mă interesează tabla înmulțirii banilor.
Cu toate astea, trebuie să învăț - neapărat.
Am încercat chiar să ridic cercu' la pătrat!
Merg la meditații la sfârșit de săptămână
Și la biserică să mă rog pentru medie bună.
Ma gândesc că e cam imposibil să mă învățați,
Doamna profesoară, mulțumesc că totuși încercați!

Funda. Pup

2 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Desenezi o carte de mate in prim plan si in spate pe tine spanzurat, pe fundal

| RagnarokR a răspuns:

Desenezi o carte care are pe o parte elemente de algebra, pe cealalta de geometrie, cum ies din sea figuri geometrice ce se suprapun, de exemplu un cerc cu un triunghi - doar conturul lor. Si sa desenezi cum un tanar /copil se uita in sus la elementele ce ies din carte, iar deasupra capului sau desenezi un semnul intrebarii. Copilul sa fie desenat in partea de jos a cartii, cartea aceea, destul de mare desenata, pe la mijlocul paginii, iar elementele ce ies din ea - in jumatatea superioara a paginii.

Ai inteles?