| yhua a întrebat:

Salut, știe cineva ce creioane de contur sunt bune pentru desen manga?

Răspuns Câştigător
| StefanChriss a răspuns:

Creioane de contur de grafit:
Faber-Castell 9000
Staedtler Mars Lumograph
Koh-I-Noor Progresso
Creioane de contur de cărbune:
Derwent Graphic
Faber-Castell Pitt Charcoal
Staedtler Mars Lumograph Black
Creioane de contur de marker:
Copic Multiliner
Sakura Pigma Micron
Staedtler Pigment Liner

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu foloseam orice aveam pe vremea cand desenam.:)) Dar vezi pe aici ce zice lumea, indeosebi cei cu canal profi:

https://www.youtube.com/results?search_query=best+pencils+for+anime+drawing

Have fun!

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Salut! Daca tu ai vrea sa desenezi manga, felicitari pentru alegerea facuta! Uite, si eu desenez personaje din anime-uri, sunt inca la inceput si inca nu am creioane foarte scumpe, dar sunt unele la Pepco cu vreo 7.50 de lei sau aproximativ. Sunt destul de bune pentru desen si pentru contururi,acum depinde si de pretentiile fiecaruia. Le poti incerca, si daca nu iti plac, mai sunt cele si de la Faber Castell, graphite pencils se numesc sau creioane de grafit. La mine in oras e un magazin Robin Toys care are si articole de papetarie, iar intr-o parte se afla astfel de creioane, sunt mai premium asa. Iti poti lua si poti sa imi spui daca sunt bune ca da stiu daca sa imi iau si eu. Spor la desen!