| Crackman a întrebat:

Salut.
Sunt curios de un intrument muzical ce funtioneaza cu electro magnetisc ( iti aproprii mainile sau departezi scoate sunete de diferite frecvente ).
Vreau denumirea si modul de functionare.

1 răspuns:
| ralbk a răspuns:

Theremin. Acesta functioneaza cu ajutorul unui camp electromagnetic generat de doua antene metalice. Prin apropierea si deplasarea mainilor in raport cu aceste antene, se controleaza frecventa si volumul sunetelor produse de instrument. Antena verticala controleaza inaltimea sau frecventa sunetului, in timp ce antena orizontala controleaza volumul. Prin miscarea mainilor in spatiul dintre antene, se creeaza sunete unice si expresive, fara a atinge efectiv instrumentul.