| unucavoi a întrebat:

Salut, TPU, am o carte religioasa in limba rusa, am reusit sa traduc titlul " molitvoslov" e o carte veche, stie cineva despre ce e vorba eu am cautat pe net dar nu gasesc nimic?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca este o carte de molitve pentru preoti. Probabil a fost tiparita la Cernauti si presupun (este doar o presupunere!) ca a fost tiparita in 1910 la editura Sfinta Maria. Pastreaz-o bine.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-ai tradus sau astea sint literele (litere slave)?
Pentru ca molitva inseamna rugaciunea citita de preot in anumite conditii si s-ar putea sa fie un Molitfelnic, adica o carte pentru preoti cu astfel de rugaciuni.

| unucavoi explică (pentru anonim_4396):

Da l-am tradus cu google, am bagat literele chirilice si mi-a tradus 'molitvoslov'
in carte mai scrie ceva de 'cernauti', si de 'sfanta maria 1910'

| unucavoi explică (pentru anonim_4396):

Asa banuiesc si eu, sunt unele litere in carte care nu sunt din alfabetul rusesc, de asta sunt pus in dificultate cand traduc cu google, poate e o rusa veche, de pastrat o pastrez, ca mai am inca o carte din 1949, da bine in raft.

| anonim_4396 a răspuns (pentru unucavoi):

Rusa veche, adica slavona veche. O tii numai pentru ca da bine in raft?! Atunci ti-o cumpar eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pentru raft, evident.

| unucavoi explică (pentru anonim_4396):

Tie la ce iti trebuie, stii slavona

| anonim_4396 a răspuns (pentru unucavoi):

Stiu literele, dar ma pot chinui sa traduc.
Am preoti (prea multi) in familie si ma gindesc ca le-ar fi de folos.

| unucavoi explică (pentru anonim_4396):

Nu o vand, poate incep sa fac o colectie de carti vechi. tu esti colectionar?

| anonim_4396 a răspuns (pentru unucavoi):

Nu sint colectionar, din pacate. Din pacate!

| unucavoi explică (pentru anonim_4396):

De ce zici asa, poate ai alte hoby-uri, dar daca vrei sa devii colectionar nu te impiedica, nimeni, cauta prin zestrea bunicii, sigur gasesti cate ceva interesant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru unucavoi):

Hoby-uri, as avea eu. Dar nu am fonduri. Bunicii din partea mamei nu aveau nimic de valoare. Bunicii din partea tatei, ar fi avut dar, au fost mai multi frati, tata a fost cel mai mic si venit foarte tirziu, iar ce a fost mai de valoare au luat ceilalti cind se casatoreau. Bunicii mei nu mai traiesc. Multumesc pentru sfaturi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru unucavoi):

Inseamna ca este o carte de molitve pentru preoti. Probabil a fost tiparita la Cernauti si presupun (este doar o presupunere!) ca a fost tiparita in 1910 la editura Sfinta Maria. Pastreaz-o bine.