| Sjsnenen a întrebat:

Oare niste firme bune(nu f scumpe) de pensule, creioane, acuarele (goase, acrilice, etc) si in general obiecte pentru pictat, desenat stiti?

1 răspuns:
| PaulaAndrada a răspuns:

Depinde... Pentru acuarele, eu ți le recomand pe cele de la Sonnet, sunt de calitate și la un preț rezonabil.
Acrilicele sunt bune majoritatea, trebuie sa testezi pentru a-ți da seama care ți se potrivesc.
La fel și în cazul culorilor de ulei și a pensulelor(oricum, cele mai bune sunt din par natural)
Cele mai populare blocuri de desen sunt de la Canson. Eu folosesc Daco, sunt mai ieftine și destul de bune.
Pentru alt tip de materiale(creioane, radiere, tuș etc) firme destul de ieftine și de calitate sunt Koh-I-Noor și Derwent.
Pentru materiale profesionale poți apela cu încredere la Faber-Castell, dar la un preț mult mai ridicat.
Pentru alegerea produselor potrivite, te pot ajuta și recenziile de pe internet.
Sper ca ți-am fost de folos!