| 구미호 a întrebat:

Vara aceasta trebuie sa imi recapitulez in 2 luni maxim ce am invatat de alungul unui an.Imi e destul de greu mereu sa invat.Stiti ce as putea face sa memorez totul usor si rapid fara medicina?

Răspuns Câştigător
| RazaDeLumina a răspuns:

Pai nu trebuei sa inveti neaparat cuv cu cuv pentur ca vei uita scurteazati.Inainte de a invata asculta niste muzica Rock sau ceva ce are un ritm rapid, asa creierul tau va functiona mai repede "asta a fost dovetit stintific, am si o acrte in care scrie asta"a da si nu mai mesteca guma iti intarzie memoria cu 8 secunde happy

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Invata constant, in fiecare zi, intr-o camera luminoasa si bine aerisita, in care sa nu se gaseasca TV, calculator sau telefon. fa pauze de 10 minute la fiecare ora, timp in care relaxeaza-te, mananca ceva, bea lichide. mananca cate doua patratele de ciocolata amaruie pe zi, te vor ajuta.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! :*
Eu iti sugerez sa iei lucrurile usor, si sa faci pauze dese.Adica inveti sa zicem o ora mai stai ceva pe urma iar inca inveti inca oleaca, adica nu invatat in continuu fara pauza ca iti vine sa te urci pe pereti.Trebuie sa te gandesti ca e pentru binele tau, ca inveti pentru tine si nu pentru altcineva si ca beneficiara rezultatelor muncii tale vei fi tu.Si la urma, poate cel mai important, nu poti abandona munca dintr-un an de zile pe o luna sau doua. Daca nu repeti intervine serios uitarea.Nu te mai ambala si ia-o usor si sistematic, vei reusi! Bafta! :* >big grin

| 구미호 explică (pentru Floreenofficial):

Nu am amanat nimic.E vara si trebuie sa repet si sa invat ce nu am invatat sau am uitat.In toamna merg la scoala si nu vreau sa ma trezesc cu 4.

| Pearl01 a răspuns:

Buna! Stiu ca ti-e Groaza(cu g marebig grin) sa inveti mai ales cand e vacanta si toata lumea se distreaza, insa no problem. Nu pleca de la premiza ca a invata e tortura, incerca sa iei in serios invatatul insa poti sa te si distrezi. Ca sa nu-ti fie atat de greu sa incepi "munca" poti scoate/sublinia ideeile principale, sa-ti faci niste notite cu esentialul(poate pare mult, insa iti va fi mai usor). Daca vrei ceva pentru memorie poti incerca lecitina sau memo plus(sunt cam scumpe, dar pot fi bune atata timp cat le iei cum trebuie). Daca nu vrei sa iei pastile pentu memorie atunci apeleaza la lucurile ce te fac fericit(a), adica inainte de a te pune pe invatat relaxeaza-te facand o mica plimbare, ascultand muzica, uitandu-te la un film etc iar apoi gandeste-te ca trebuie sa inveti si poate relaxandu-te inainte iti va veni "cheful". Pentru a putea memora mai bine, in momentul in care te pui sa inveti incerca sa nu te mai gandesti la nimic, decat ca trebuie sa inveti. Ai grija sa fie liniste si sa nu te deranjeze nimeni si mai ales NU sta pe mess sau pe facebook ca numai chef sa inveti nu o sa ai. Incerca sa inveti cateva ore pe zi, stabileste-ti cand: dimineata, dupa-masa sau seara, cand simti ca poti retine mai bine si cand poti mai mult. Cel mai ok ar fi sa inveti 1 ora dupa sa ai o pauza de jumatate de ora, in care sa-ti mai revii putin dupa care apuca-te iar si tot asa. Daca ai fff mult de invatat, nu stiu stabileste-ti cateva ore pe zi(cu pauza intre ele) 4-5ore, depinde de tine, iar in jumatatea aia de ora, pauza, relaxeaza-te. Nu uita: incerca sa nu inveti cu scarba, obligat(a) sau daca nu ai liniste. 2 luni e putin daca ai ff mult de studiat, insa in fiecare zi cateva ore o sa-ti prinda bine. Si app incepe cu materiile care iti plac mai mult sau cele usoare, asa iti va fi mai usor sa retii.
Succes! Si nu uita ca poti invata si distra in acelasi timp.

| daniela50 a răspuns:

Mirosul de scortisoara ajuta creierul sa retina mai multe informatii, asimilandu-le mai usor. la fel de buna pentru creier e si mamaliga(serios!), poti face o combinatie intre cele doua alimente. am incercat cu o saptamana inainte de examene. e de ajutor.am luat 9 si 7winking:d succes