| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma apuc sa cant la chitara electrica si intrebarea mea este:
Daca e bine sa iau lectii de chitara acustica(clasica) sau la chitara electrica sunt astfel de lectii.Chiar nu stiu...si nu am pus mana pe chitara deloc.
Mi-a venit cheful poate de ce am ascultat prea mult rock, acum ce conteaza, big grin

5 răspunsuri:
| NAT0 a răspuns:

Dacă ți-a venit cheful, invită-l să plece.
Nu are rost să dai 15 milioane ampulea dacă habar nu ai să cânți și nu veni cu scuză că vrei să înveți că mai mult ca sigur nu o să înveți să cânți și după 2-3 luni te văd cum te rupi pe manele.laughing
În fine, cine-s eu să te judec, eu ăla care ascult nebunul de Salam de dimineață până seara.
Da, ce să-ți zic, poți să mergi la cineva să te învețe dar iar dai niște bani. Mergi la cineva care lucreză în particular și îi spui acolo ce vrei să înveți. Poate vrei să înveți să cânți o melodie sau mai multe sau poate vrei să înveți notele să faci tu melodia. Tu știi ce vrei, dar cred că-i întrebare pusă la mișto.laughing

| nugasescusernameliber a răspuns:

Incepe cu o chitara clasica, este mult mai ieftina si usoara. Vei stii daca ai sau nu talent, si daca nu, o poti vinde sau o poti oricand folosi la iesiri la iarba verde, cu prietenii cand vin pe la tine, etc.
Daca pasiunea persista si intr-un an, merita sa investesti intr-o electrica. Cauta prin orasul tau persoane care au trupe locale si vreun chitarist da lectii, iesi mai ieftin decat sa mergi la un profesor.

| ardei795 a răspuns:

Eu ii contrazic pe cei doi care au raspuns inaintea mea. O chitara electrica nu costa neaparat 15 milioane. Eu am una de 350 si e destul de buna.
Recomandarea mea este sa te duci la un profesor de chitara electrica sau sa fii autodidact si pe parcurs sa te mai duci la un profesor. Asta e o metoda mai economica si nu vei fi mereu impins de la spate big grin
Daca locuiesti in Bucuresti, poti cauta rock school ro pe internet si vei gasi pagina lor.

| medicine a răspuns:

Este mai bine sa vorbesti cu un chitarist profesionist, care iti va asculta fiecare cerinta si te va putea indruma pe calea potrivita pentru tine. As spune ca e mai bine sa te apuci de chitara acustica intai, apoi sa faci tranzitia "ca premiu" dupa ce ai invatat. Pana la urma toate efectele de chitara pe care le auzi in muzica pe care o asculti sunt egale cu zero daca nu ar fi manevrate de niste chitaristi, si chitaristul incepe cu o chitara clasica. Asa o sa ai si motivatie, "daca invat la asta, imi iau si electrica".

| lliviu a răspuns:

E goarte bine sa incepi cu cea acustică, e cea de baza pana la urma happy