| rock231girl a întrebat:

Salut.Urmeaza un concurs la limba engleza si trebuie sa fac o prezentare despre o tara din Marea Britanie... Voua ce v-ar place sa vedeti la o prezentare? cele mai argumentate pareri funda...

5 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Marea Britanie e tara.nu exista tari in interiorul ei. poti vorbi despre un oras al ei:Londra, atractiile tarii, obiceiuri de Craciun[ca tot e sezonul]

| sonya a răspuns:

Buna,

Pai orice prezentare trebui sa fie interactiva, sa atraga publicul. Daca e prea mult scris e plictisitor. Poti adauga imagini, informatii interesante, lucruri ciudate despre tara respectiva. Cauta lucruri mai putin cunoscute si fa prezentarea ta una deschisa si calda.

Poti implica publicul prin jocuri sau orice iti trece tie prin cap. Fii creativa.

Eu una nu as alege o prezentare in care persoana respectiva vorbeste si atata. E frustrant, plictisitor si pierdere de timp.

Tot in cadrul prezentarii, trebuie sa vorbesti tu, nu sa citesti de undeva. Iar materialul tau sa contina informatii clare si la final bibliografia.

Este important sa fii sigura pe tine si sa iti cunosti foarte bine prezentarea.

Pa.

| Valisha18 a răspuns:

Cred ca trebuie sa dovedesti ca stii bine si engleza, insa te preocupa si obiceiurile din Marea Britanie. Ai putea sa scrii despre Anglia sau Scotia, traditiile, festivalurile si cultura acestor tari fiind mai cunoscuta decat cea din Tara Gailor sau Irlanda de Nord.
Cred ca ar trebui sa mentionezi cate ceva despre obiceiuri, traditii, mancaruri specifice, populatie, artisti cunoscuti ( Scriitori, poeti, pictori, sculpotori, cantareti, etc. La aceasta categorie te avantajeaza Anglia mai mult, poti scrie despre multe personalitati!).
Adauga imagini si scrie scurt, la obiect, deoarece prezentarile lung plictisesc si sunt inutile. Te poti lega si de familia regala si istoria acesteia, politica ( guvern, legi), educatie, etc.
Insa concentreaza-te asupra ceea ce crezi tu ca o sa atraga publicul, sau ceea ce ti se pare interesant!
Sper ca ti-am fost de folos! Bafta! happy

| rosettethedesignerofthemasterpieces a răspuns:

Cred ca ar trebui sa prezionti putin tara ca localizare, populatie, forma de guvernamant si apoi sa treci la ceva traditii, obiceiuri sau sa vorbesti despre ceva specifil doar acelei tari, vreun eveniment important ce a avut loc acolo si este cunoscut in toata lumea

| rock231girl explică:

Marea Britanie e un regat iar in interiorul lui exista tarile:Anglia, Irlanda, Scotia, Tara Galilor