| Christianenache a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare. Cum pot scoate vopseaua de pe satin? Am lasat sa se usuce si a batut vantu si vopseaua s-a cam imprastiat. Ce pot face?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau, dar nu poti face nimic, satinul fiind o matase foarte delicata, care indiferent cat tiner, diluant sau alte substante ai pune pe el, tot patat va ramane.

| Christianenache explică (pentru Violleta2022):

Si cam cat ii ia sa se usuce, a stat cam 14 ore la uscat si degeaba

| dullcat a răspuns:

Buna.Ce fel de vopsesa? Ai incercat cu diluant?

| Christianenache explică (pentru dullcat):

Buna, scria vopsea satin, inca nu am incercat ma gandeam sa nu stric ceva mai rau. Are ceva daca aplic diluantul daca vopseaua s-a uscat? Ca in seara asta nu ma mai duc sa dau cu diluant

| dullcat a răspuns (pentru Christianenache):

Hmm, ideal ar fi fost sa incerci sa cureti pe loc, macar cu apa si detergent, ca sa nu se seteze pata in tesatura.Dar poate ai noroc si maine.

| Christianenache explică (pentru dullcat):

Eu cand am vazut ca e imprastiata era deja uscata, doamne ajuta sa se ia maine, daca nu se ia dau cu vopsea alba=)