| anonim_4396 a întrebat:

In primul razboi mondial,in afara de taranii romani,la razboi mai participau si alte minoritati,de exemplu tigani sau unguri? Si daca participau, tiganii primeau pamant? Mi se pare absurd.Adica nu prea cred ca unii tigani sau unguri au participat la razboi si au primit pamant.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Participarea la razboi era obligatorie pentru orice cetatean al carui leat era chemat sub arme. Ungur, tigan, etc nu sunt categorii legale, toti au aceleasi obligatii. Dupa razboi s-a facut o reforma agrara ampla, in care s-au dat taranilor 2000000 ha, dar ce e drept tiganii care au primit pamant au fost foarte putini fata de cei ce au luptat. De ce intrebi?

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Eu pana acum nu am vazut niciun tigan care sa aiba pamant, de muncit pamantul da, am auzit, dar nu am vazut tigan sa aiba pamant.Si sa presupunem ca da,se duceau in razboi,primeau putin pamant,iar dupa aia eu nu cred ca stateau ei sa se ocupe cu agricultura, sa are, sa semene, cum facem noi romanii, pentru ca ei nu au in gena asa ceva.Asta a fost parerea mea.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Zici si singur ca ai auzit sa munceasca pamantul, nu sa il aiba. Si tiganii muncesc, am vazut multi muncind din greu. Ca au primit in foarte mica masura pamant, desi au participat la razboi, ti-am zis chiar eu.

5 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Erau cetateni ai Romaniei; nu o gloata de nationalitati conlocuitoare. ( cum dracu ai gasit tocmai "enciclopedicul"? )

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

În război a luptat armata nu țăranii si noi luptam contra austro-ungarilor deci dacă erau etnici maghiari nu cred că luptau ei pentru noi. De țigani în armata română de atunci nu am auzit, da din cate știu eu ( poate greșesc ) după război nu prea s-a dat pământ.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Iar armata era constituita din tarani.