| Doigetar a întrebat:

De ce evreii din Romania erau tratati mai prejos avant in vedere ca in timpul celui de-al II-lea razboi mondial in Romania existau mai multe minoritati? De exemplu lor nu li se acordau drepturi si libertati ca si celorlalti. De ce?

Răspuns Câştigător
| romanionu a răspuns:

Nu ne aparat din Romania ci din toate tarile ce faceau parte din alianta "Axei" adica Germania ordona totul...
Si nu doar evreii au fost tratati in halu acela ci si rromi si toate celelalte minoritati...

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu numai evreii au fost prost tratati, in preajma si in timpul celui de-al doilea razboi mondial. Si tiganii au fost prost tratati, sa ne amintim de zecile de mii deportati in Transnitria.
Prostul tratament si lipsirea de unele drepturi si libertati decurgeau din politica de extrema dreapta, influentata de Germania nazista si de faptul ca guvernantii si unii politicieni de extrema dreapta (legionari) i-au indicat pe evrei ca tapi ispasitori pentru situatia grea in care se gasea tara in acea perioada.
Multi evrei faceau parte din elita economica, intelectuala si sociala a tarii, sau, la sate, erau arendasi, proprietari de magazine sau carciumi, astfel ca indicarea lor ca vinovati pentru exploatarea celor mai sarmani a prins in societate.
Totdeauna a fost mai usor sa dai vina pe altii pentru situatia ta, sa ne amintim de zicala cu capra vecinului.

| GulubuntzBudulush a răspuns (pentru Ioandelasal):

"Si tiganii au fost prost tratati, sa ne amintim de zecile de mii deportati in Transnitria." Cei care erau sedentari nu au fost deportați. E și normal pentru cineva, indiferent de etnie (chiar și majoritară), rasă sau limbă, care practică nomadismul, să suporte anumite consecințe, cei care s-au întors s-au sedentarizat imediat. P.S. Nu susțin acțiuni șovine, ci doar mă bucur că plaga aceea numită nomadism, a fost eradicată.

| pauladrian a răspuns:

Probabil nu ai auzit de lagarul de exterminare de la Auschwitz. Iti recomand sa te uiti la aceste documentare daca ai timp http://documentare.italk.ro/tag/auschwitz/ Aici vei afla mai multe despre evrei si cum erau tratati. Vizionare placuta!

| ileanaadrianastan a răspuns:

Deoarece atunci Romania era crestina. Dupa 1944, lucrurile s-au schimbat. Revolutia din Rusia a fost organizata special pentru a le fi acordate drepturi evreilor.

| Jeremy1 a răspuns:

La inceputul Celui de al 2-lea Razboi Mondial, Romania era aliata cu Germania. Desi rege al Romaniei era Mihai 1, adevaratul conducator era Gen. Antonescu alaturi de legionari (legionarii erau de extrema dreapta, adica spre nazism si fascism).
Asadar, daca se are in vedere obedienta sa fata de ordinele Fuhrerului (Hitler), Romania era subordonata economic, impreuna cu politica externa si cea interna si armata romana fata de interesele germanilor.
Faza importanta e cu politica interna, prin care se intelege implicit minoritati, in special tiganii si evreii pe care Hitler ii ura. Si deci daca Hitler ii ura, si Antonescu ii ura, iar acesta fiind mai mult un dictator "moderat", putea orice masuri vroia impotriva minoritatilor.

(scuze de greselile de exprimare.)

| Jeremy1 a răspuns:

Alisa, Germania in al 2-lea Razboi Mondial era nazista. Fascista era Italia.
Iar rege pentru Romania in al 2-lea Razboi Mondial (din 1941) a fost regele Mihai (care inca mai traieste si in zilele noastre) happy

| alisaaa a răspuns:

Pai eu cred ca din cauza ca romania in timpul celui de-al doilea razboi mondial era aliata cu germania fascista (sub conducerea lui hitler), iar dupa cum stii hitler era si impotriva evreilor. pe atunci romania era condusa si de maresalul Antonescu happy dar si de regele carol

| alisaaa a răspuns:

Hopalaughing acum mi-am dat seama ca am scris fascistalaughing. deci reformulez :germania nazistahee hee. A da si generalul Antonescu a preluat conducerea in 1930 si a luptat alita cu germania impotriva URSS-ului avand ca scop recuperarea "pamantului romanesc" ce a fost acordat de germania altcuivahee hee