| glasx a întrebat:

Se mai cheama artist cel ce nu se descurca cu schitele la desene ca si cumar fi de rank 2 dar cand face fara schita arata de rank 4
rank=dificultatea lucrari max 6

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a fi artist nu trebuie neaparat sa stii toate fazele (optionale) de pregatire sau ajutatoare.
De exemplu, sunt multi care canta bine, dar nu cunosc partiturile muzicale.
Schitele sunt doar pentru ajutor de aducere aminte de subiect si pozitia /forma lui. Daca pictorul sau sculptorul are memorie si fantezie buna, atunci poate crea si fara schita. In fond, el nu face fotografiere, nu este oblogat sa respecte intocmai rapoartele de marime sau culorile subiectului, el pune pe panza creatia fanteziei lui despre cum percepe subiectul.

| glasx explică (pentru Bula):

Inteligent raspuns, bravo.
Un artist nu face ceva exact ca oricine si lucreaza in felu sau diferit de altii.