| julie a întrebat:

Se spune ca muzica lui Mozart ne face fericiti.De unde vine aceasta ipoteza? cum ne influenteaza ea viata noastra cotidiana si cum ne rezola ea problemele cu care ne confrunta in aceasta viata plina de "fericire"?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Muzica lui Mozart nu ne rezolva probemele dar ne poate face fericiti, in sensul ca ne poate aduce linistea sufleteasca in acest permanent zbucium al vietii.Muzica lui Mozart, supranumita de Cioran "muzica ingerilor" e melodioasa si subtila, calma si senina, poate fi ascultata superficial ca pe ceva care "ne gadila placut la ureche"cum spunea peronajul lui Caragiale, insa efectul ei terapeutic asupra existentei noastre stresante poate fi obtinut doar in liniste si lasand la o parte toate neplacerile zilei.Asadar ofera -ti atunci cand simti nevoia o clipa de liniste detaseaza -te de tot ce inseamna grija si afunda=te in propriu=ti suflet, in miezul sau caci numai daca asculti cu sufletul muzica isi dezvaluie puterea.Nu e nevoie sa asculti o simfonie intrega daca timpul ti-e limitat.AsculTa un fragment DE PREFERAT UN ANDANTE.Asupra mea, de ex. un efect extraordinar are andante-ul din simfonia nr.21
Daca te livrezi cu totul muzicii in acele clipe, viata iti va parea mai usoara can
d te intorci la ea... Poate ai sa crezi ca ceea ce iti spun e o "poza" ca sa-mi dau importanta dar te asigur ca pentru viata mea
spirituala MuZICA LUI MOZART E MAI IMPORTANTA DECAT CANTARILE BISERICESTI...eSTI LIBER SA MA CREZI SAU NU, M=AS BUCURA DACA AI INCERCA... fais confiance!

10 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cauta pe ceva de gen www, babyworld... si poate te lamuresti.Eu iti pot spune ca s-au facut studii serioase, si a fost descris k cel avand efectul cel mai pozitiv asupra psihicului uman, e cel mai optimizant si relaxant, pentru normali, k fii sigura ca manelistii RAR gust asa ceva! Eu l-am recomandat mereu, tuturor, si mai ales mamaicilor gravide, e colosal de Bine dek mamam asculta Mozart in timpul sarcinii, ajutan kla dezvoltarea functiilor cerebrale, cu conditia sine qua non, k si mamei sa-i placa! La unele statii de bemz, era, dar mai cautati, poate mai gasiti!, un set special pentru bebe, 12 cd, pentru dezvolt princip functii, la numai 800.000! se numea Mozart for babies! Psiho

| LuS[z] a răspuns:

In general muzica te face fericit. cea clasica este recomandata atunci cand vrei sa te calmezi, cand vrei sa adormi.fiecare compozitor are genul lui de muzica.
Creatiile lui Mozart ne induc o stare de liniste, ne relaxeaza dar asta nu inseamna ca muzica lui te va ajuta ca sa ...eu stiu sa platesti nu stiu ce sau ca iti va readuce persoana iubita inapoi.muzica lui pur si simplu te face sa te simti"inaltator".

| petru a răspuns:

Se sustine, si pe buna dreptate, ca muzica bine-dispune sau provoaca alte stari raufacatoare.
Cert Compozitiile lui A.Mozart, ca de altfel a tuturor ilustrilor compozitori au o capacitate deosebita in a actiona in constientul omului si de al influienta bine-facator
Cum sa va spun ( pe scurt?), Muzica frumoasa, implicit placuta si binefacatoare este de provenienta Divina, prin spiritul celui care o compune, stiindu-si Harul.
Apoi sigur ca Arta melodici, Muzica, nu vine intru a ne rezolva problemele cotidiene, insa are marele merit care consta in Virtutea ei, a muzici, de a ne da o raza de lumina, de liniste sufleteasca si poate si de o speranta de a ne face mai buni si de a prefera in locul
petru b./Cluj
P. S. Cert urletele galagioase si insuportabile auzului implicit minti si sufletului nu au nimic in comun cu muzica pana si planele pier in prezenta acestorscalambaieli ce au pretentii de a fi macar in apropierea Muzici.

| Filip23 a răspuns:

Ase e. Am trait starea. E inaltatoare si vibranta. Te face fericit. Dar eu sunt mai fericit cand mananc ridichi cu sare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu, muzica lui Mozart este foarte calmanta, nu are versuri nici de iubire, nici de fericire, nici de tristete... ci are doar un ritm care te calmeaza, probabil de aceeasta se si spune ca este foarte preferata de unii oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a fost supranumit Mozart?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica lui Mozzart nu este neaparat numai senina, calma, linistitoare etc. Este demonstrat stiintific ca undele melodiilor lui Mozzart se aseamana izbitor de mult cu undele produse de creier cand omul este fericit.

| foliisihuseRO a răspuns:

Sonata pentru doua piane in re major (K.448) de Mozart.

| teodora a răspuns:

Muzica clasica este foarte speciala te linisteste
daca tu nu sti cum incearca
muzica nu se poate exprima prin cuvinte

| alinstoica a răspuns:

Orice gen muzical ne poate face la fel de fericiti ca si muzica lui Mozart, este o filozofie destul de lunga despre subiect... eu sunt Dj si va pot spune ca muzica actioneaza pe simturile emotionale... in general melodiile ce contin sunete inalte ating aceste simturi mai mult si de aceea inspira o stare de binedispunere... exemplu cutiutele muzicale pe care le avem cu totii in casa...acelasi lucru simt si iubitorii de muzica house. techno, trance, hip hop, rap etc... simtul emotional difera de la persoana la persoana, prin aceasta metoda se pot obtine multe in viata... puteti schimba un raspuns negativ cu unul pozitiv si tot asa, trebuie sa cititi omul si atingetii acest simt prin vorbe, gesturi, expresii sau orice alta cale...